Hifi

Publikováno 16. prosince 2022 | Miroslav Werner

0

(Ne)očekávaná 8K centrála

AV přijímač není komponent domácího kina, který byste ve své sestavě obnovovali každý rok. Onkyo však uvádí na trh 7.2kanálový model TX-NR6100, který vás možná přesvědčí, že teď je ta pravá chvíle na obměnu. Obstojí jeho reprodukce jak ve stereofonním, tak vícekanálovém provozu v moderním digitálním světě, kdy ucho posluchače a hifisty zažívá útlum všech běžných zdrojů signálu a povětšinou už jen streamováním živo jest?
Nejprve se sluší, abychom si shrnuli historická fakta. Značka Onkyo zažila loni velmi turbulentní rok, včetně vyhlášení bankrotu. Ale pojďme se podívat ještě o pár let hlouběji do historie. V roce 2015 kupuje Onkyo značku Pioneer a není tedy divu, že značná část produktů prodávaných pod oběma logy si byla podobná jako AVR vejce AVR vejci. Ostatně, k podobnému spojení značek a jisté podobnosti výrobků došlo již v roce 2002 mezi tak věhlasnými značkami, jako byly Denon a Marantz, světlo světa spatřil D&M Holdings.
Prvním signálem, že něco není v pořádku, byl v roce 2018 prodej zkrachovalé značky Gibson, tehdy však bez přímého dopadu na japonské Onkyo, neboť se jednalo o společnost a byznys působící především na americkém trhu. Audiovizuální svět nicméně na začátku roku 2021 projevil značnou obavu o osud Onkyo Corporation a objevily se první šuškandy i zaručené zprávy jak na finančních zpravodajských serverech, tak v médiích se zaměřením na audiovizuální sféru. V květnu 2021 vyhlásilo Onkyo bankrot u ósackého soudu. Již v červnu se ale situace vyjasnila: značka a její výrobky přecházejí pod firmy VOXX (respektive její podřízenou společnost PAC – Premium Audio Company) a Sharp. Hodnota transakce byla 30,8 milionu dolarů a zahrnovala I prémiovou značku Integra a novou licenci pro produkty značky Pioneer. Vlastnictví Onkya pak přešlo pod PAC ze tří čtvrtin a zahrnuje především vývoj, marketing, distribuci a prodej, zatímco čtvrtina vlastněná Sharpem je zodpovědná za výrobu a dodavatelské vztahy a řetězce. Onkyo vlastněné VOXXem se tak zařazuje po bok značek jako Acoustic Research, Advent, Code Alarm, Invision, Jensen, Klipsch, Prestige, RCA, 808 Audio, Terk, Audiovox, Hirschmann, Heco, Incaar, Oehlbach, Mac Audio, Magnat, Schwaiger a v neposlední řadě Energizer. Z těchto značek asi nejlépe uchu hifisty lahodí a z řady vyčnívá Klipsch. Vězte prosím, že nová spolupráce Onkya s VOXXem, respektive právě s Klipschem vedla k tomu, že v rámci ekvalizačních algoritmů má Onkyo přijímač přímo v nabídce optimalizaci podle konkrétních modelů Klipsch sestav, s nimiž se ostatně často prodává v cenově výhodných, ale vlastně i technologicky optimalizovaných baleních.

Střízlivý, jak jen design může být
Vzhled AV přijímačů i dalších komponentů prošel za několik dekád poměrně dramatickým vývojem. Od sedmdesátých let všechny stereo komponenty vypadaly prakticky stejně, čelnímu panelu z hliníku dominovala žárovkami prosvětlená stupnice, o pozornost se hlásilo co nejvíce mechanických kroutíků s lanky k ladicím kondenzátorům, páček a přepínačů a zbytek skříně prezentovala obvykle velmi kvalitní dýha na překližkové konstrukci. Velmi záhy se Onkyo začalo profilovat svým typickým prohnutým čelem a zeleným displejem. Šlo o naprosto nezaměnitelný designový prvek, který ovlivnil i sesterskou prémiovou značku Integra. Svým způsobem se jednalo také o podporu prodeje dalších modelů (vždyť kdo by chtěl mít na sebe naskládány komponenty rozdílného vzhledu), a tak Onkyo nabídlo prohnutý panel i u CD a DVD přehrávačů, decků a dalších výrobků. Poslední dekáda je však ve znamení specializovaných streamovacích krabiček i přehrávačů optických disků a také ve znamení návratu analogových zdrojů signálu, jako jsou nově vyráběné gramofony i znovu oprášené a renovované historické magnetofony. A do tohoto nového pojetí hifistického světa patří spíše střízlivý, umírněný a unifikovaný design. A přesně takové jsou již několik let i nové počiny Onkya. Černá, případně stříbrná krabice s přehlednými ovládacími prvky. Nejinak je tomu i u modelu TX-NR6100.

S basy i výškami jednáme napřímo
Kdo by čekal na pravé straně otočný prvek hlasitosti a na levé obligátní rotační volbu vstupů, bude zklamán, ale na druhou stranu třeba i příjemně překvapen. Volba vstupů je (nejen) u tohoto modelu tvořena řadou přehledných tlačítek pod typickým zeleným bodovým displejem. Na levé straně najdeme kromě vypínače ještě volbu režimu Pure Audio, kdy jsou v rámci konstrukčních možností povypínány obvody zpracování videosignálu, aby audiocesty mohly pracovat s co možná nejmenším rušením. Zároveň zde najdeme přímou volbu tří poslechových režimů Movie/ TV, Music a Game. Pravá strana pak kromě již zmíněného a nezbytného velkého otočného ovladače hlasitosti nabídne přímou volbu pro nastavení basů, výšek a středů. To je něco, o čem se extrémně digitalizované a „předéspeéčkované“ konkurenci často ani nezdá, pro ekvalizaci se musíme většinou zabořit tak hluboko do menu, že to posluchače spíše otráví a nechají nastavené parametry tak, jak je určil výrobce, případně změřil kalibrační mikrofon. Tím se dostáváme k předním vstupům. Zde je nabídka poněkud chudá, ale je nutno říci, že analogovým vstupům už je zkrátka pár let odzvoněno a naopak bychom si před lety přáli mít na čelním panelu USB mass storage vstup bez nutnosti dokupování digitálních docků, iPodových kolébek apod. Více než připojení mikrofonu pro korektní nastavení poslechu v dané místnosti a USB vstup zkrátka čelní panel nenabízí.

Na lokální síť, na internet, na streamovací servery a ještě dál!
TX-NR6100, už podle písmenka N v názvu modelu, je však nejsilnější v kramflecích právě v síťových službách. Pohled na zadní panel ukáže, že není nutné se smířit pouze s kabelovým nebo jen bezdrátovým připojením k domácí síti a do internetu. K dispozici jsou jak wifi anténky, tak pevný ethernetový konektor. Bezdrátovou konektivitu doplňuje Bluetooth, a to v obousměrném protokolu komunikace. Vestavěné streamovací aplikace a funkce zahrnují AirPlay2, Chromecast a cloudové TuneIn, Amazon Music HD, Tidal a Spotify. Především poslední služba zažila v poslední době nemalou vlnu kritiky, kdy byla postupně odstraňována podpora certifikovaného hardwaru, nejčastěji bezdrátových aktivních reprosystémů. V případě TX-NR6100 si můžeme být jisti, že vše pracuje, jak má. Digitální stranu síly Onkya pak doplňuje vestavěný DAB/DAB+ tuner (přičemž se nezapomnělo ani na internetová rádia a na analogový FM příjem) se 40 předvolbami.
Osm kilo a proměnná snímková frekvence Od výbavy každého receiveru střední třídy bychom již v podstatě povinně měli očekávat dvojici HDMI výstupů. A to ať kvůli druhé zóně, nebo kvůli simultánnímu výstupu na televizor a projektor. Onkyo však jde ještě dál a u poloviny vstupů umožňuje zpracování signálu 8K ve snímkové frekvenci 60 obr./s, u všech vstupů 4K/120 obr./s. To, spolu s podporou variabilní snímkové frekvence otevírá obrovské možnosti spolupráce s herními počítači a next gen herními konzolemi, které budou tahouny právě v 8K rozlišení, neboť streamovaná videa ještě zdaleka v 8K rozlišení nejsou a optická média Blu-ray zamrzla pravděpodobně navždy v Ultra HD rozlišení (ano, šeptanda a zbožná přání hovoří cosi o 1TB médiích s 8K rozlišením, ale nechte si o těch stříbrných kotoučcích na počátku dvacátých let už asi jen zdát). Konektivitu číslicových zdrojů signálu pak doplňují dva S/PDIF vstupy, koaxiální elektrický a optický Toslink, přičemž jeden z nich je napevno přiřazen BD/DVD vstupu a druhý lze přiřadit k libovolnému vstupu. Pětice analogových vstupů přece jen zahřeje srdce pravověrného hifisty, a to i proto, že jeden vstup je vyhrazen pro gramofon s MM či MC High- -Output přenoskou.

Repráky, kam se podíváš
Zmínil jsem již možnost zadrátovat s receiverem TX-NR6100 druhou zónu. Signálovou část lze realizovat buď linkovým výstupem, nebo lze dva ze sedmi aktivně zesílených kanálů vyřadit a dedikovat je pro pasivní reprosoustavy druhé zóny. V tu chvíli pochopitelně přijdeme o možnost 7.2 kanálu v zóně primární a tedy o surround back, nebo surround height kanály – což vypadá jako ideální řešení pro ty, kdo netouží po „obednění“ obýváku za každou cenu. Samotná konfigurace 7.2 nicméně dovoluje využít nejmodernější prostorově orientované zvukové kodeky a Onkyo se jim pochopitelně nebrání. S novinkou si tak užijeme DTS:X i Dolby Atmos, zvukové stopy, které byly donedávna vyhrazeny jen nejdražším a nejvyšším modelům.
10 kilogramů vážící přijímač nenechá majitele na pochybách, že má v ruce, či na poličce opravdu výkonný zesilovač. 100 W na kanál v případě 8ohmové zátěže, respektive až 240 W na přední kanály v případě, kdy impedanční křivka zátěže dosáhne tři ohmy, znamená, že je o dynamiku a nezkreslený přenos zvuku ve vypjatých filmových scénách zkrátka postaráno. Stereofonní projev za multikanálovým nezaostává, přesto bych si představoval ve dvoukanálovém provozu subjektivně dynamiku vyšší. I tak však hifisty uklidním: přijímač dokáže zastoupit stereofonní silič v obdobné cenové kategorii, respektive ho díky digitální výbavě, za kterou by jinak bylo nutno utratit nemalou částku za externí krabičky, poměrně solidně strčí do audiofilské kapsy. Tedy, nemáte-li nic proti PWM, respektive déčkovým koncům.
Onkyo pokrývá s TX-NR6100 v podstatě všechny potřeby současné centrály domácího kina a dívá se i do blízké či vzdálenější budoucnosti. K dispozici je většina streamovacích služeb, možnost plného setupu pro DTS:X a Dolby Atmos, 8K HDMI vstupy a zdvojený HDMI výstup. To vše za cenu, ve které není příliš mnoho tlaku ze strany konkurentů. A navíc se pyšní THX certifikací.

ONKYO TX-NR6100: 22 990 Kč
Rivalové: Pioneer VSX-935 (24 990 Kč), Denon AVR-X2800H (23 990 Kč), Yamaha RX-V6A (22 990 Kč, S&V 9/21, cena EISA)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑