Audio

Publikováno 20. února 2023 | Pavel Víšek

0

Všestranně nadané

Od perspektivních aktivních reprosoustav už v současnosti očekáváme jak širší konektivitu, tak i kvalitní zvuk. Obě podmínky splňují dvoupásmové monitory M26 z katalogu tuzemské společnosti Acoustique Quality z moravské Červenky.

Vlajkové lodě mezi aktivními reprosoustavami zde aktuálně představují stylové audiofilské dvoupásmovky M27 s měniči Vifa v osazení a dýhovanými kabinety, ale jako druhé následují monitory M26, jež nezapřou obdobné ambice díky v této třídě zřídka slýchaným tweeterům s kruhovými zářiči (nezaměňujte s modelem M26BT, který se objevil předloni v rychle vyprodané limitované sérii). Ozvučnice jediného provedení jsou z větší části potažené strukturovanou vinylovou fólií, evokující celkem přesvědčivě dřevěnou dýhu z černě mořeného jasanu; jen čela jsou nastříkaná černým polomatným lakem. Příslušenství nezahrnuje odnímatelné rámečky s průzvučnou tkaninou, měniče však chrání částečně před poškozením jejich zapuštění v poměrně hlubokých zvukovodech.

Kvalitní osazení
Stěny tuhých ozvučnic s vnitřním objemem pět litrů, které jsou uvnitř zatlumené syntetickým rounem, tvoří MDF desky o tloušťce 16 mm a mechanicky nejexponovanější čelní stěny dále zesilují MDF desky o tloušťce 9 mm a do vrstvené struktury jsou zároveň vyhloubené zvukovody tweeterů. Osazení kombinuje dánské tweetery Vifa s kruhovými zářiči (ø 25 mm), které se chovají podobně jako poddajné kaloty, ale vykazují lepší směrovost i nižší nelineární zkreslení, se středobasovými měniči (ø 127 mm), které si nechávají v AQ na zakázku vyrábět u tchajwanské firmy Lyeco; jejich polypropylenové kónické membrány s koši spojují pryžové vlnky s velkým zdvihem.

Magnety tweeterů jsou neodymové, u středobasových reproduktorů feritové. Trubice bassreflexových rezonátorů ústí na zadních stěnách, což je třeba zohlednit při umístění soustav, které „za zády“ potřebují alespoň minimum volného prostoru. Levá soustava obsahuje veškerou elektroniku, zahrnující stereofonní zesilovač osazený obvodem Texas Instruments TAS5825P, který pracuje ve třídě D a do čtyřohmové zátěže dodává trvale výkon až 2× 30 wattů, D/A převodník a přijímač rozhraní Bluetooth s blíže nespecifikovanými obvody. Pravá soustava je pasivní.

Přátelská obsluha
Aktivní levá soustava soustřeďuje kromě signálových přípojek také veškeré ovládací prvky a kontrolky. V dolní části čelní stěny najdeme kovový multifunkční knoflík, vícebarevnou LED diodu indikující provozní stavy a „okénko“ s infračerveným čidlem dálkového ovládání. Knoflík slouží vedle elektronické regulace hlasitosti také jako tlačítko, jehož stiskem lze soustavy aktivovat z pohotovostního režimu, kdy kontrolka svítí červeně, a následně volit mezi čtyřmi vstupy: analogový s linkovou úrovní kontrolka indikuje zeleně, digitální optický bíle, port USB-B žlutě a Bluetooth modře. Zatlačení knoflíku alespoň na tři sekundy soustavy uvede do režimu Standby. Komfortnější obsluhu umožňuje dálkový ovladač, který v příslušenství už tradičně nechybí. Elektrické výhybky odpovídají zapojení 2. řádu (se strmostí 12 dB/oktávu), dělicí kmitočty v para- metrech chybějí. Většinu přípojek obsahuje panel na zadní stěně levé soustavy. Konektivita zahrnuje kromě tří zmíněných vstupů (linkový je vyvedený na pozlacené zdířky pro konektory cinch) ještě Bluetooth ve specifikaci 5.0, který kromě standardu SBC podporuje i zvukově dokonalejší kodeky AAC a aptX, včetně verze Low Latency. Výčet prvků uzavírají zdířka pro kabel spínaného síťového adaptéru (14 V/2,5 A) a pár robustních pérových svorek, sloužících k propojení s pasivní soustavou (se stejnými přípojkami) přibalenou třímetrovou reproduktorovou dvoulinkou s žílami, vinutými z drátků vysoce čisté bezkyslíkaté (OFC) mědi, která vykazuje výrazně snížený obsah molekul kyslíku a nedochází tudíž k její oxidaci. Výbava dále zahrnuje signálový kabel (3,5mm jack 2× cinch).

Muzikální projev soustav AQ M26 staví na základu svižných vyšších basů v sympatickém objemu, protože pro subjektivní hodnocení „hudebního basu“ jsou klíčové právě složky o kmitočtech kolem 80 Hz. Střední pásmo je detailně prokreslené a dobrý dojem z po- slechu ještě umocňují hladké, čisté výšky. Pochválit je třeba přehlednou hudební scénu, dynamika je standardní. Kompaktní aktivní dvoupásmovky doplní nejen osobní počítač, tablet či chytrý telefon, k čemuž je deleguje také platforma Bluetooth, ale i televizor nebo gramofon s vestavěným phono předzesilovačem.

AQ M26: 9 999 Kc
Rivalové: AQ WRS MM6 (11 990 Kc)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑