Hifi

Publikováno 14. dubna 2023 | Miroslav Láb

0

Přehraju všechno, co najdete

Výrobky anglické firmy iFi jsou vyvíjeny v Anglii, vyráběny v Číně a jsou v základu rozděleny na dvě kategorie – domácí a mobilní přístroje. Obě základní série rozšiřují praktické produkty, jako jsou napájecí zdroje a doplňky z kategorie enhancerů. Z tohoto přehledu je jasné, že přístroje jsou standardně dodávány bez napájecích zdrojů, od toho je třetí kategorie, ze které si zdroj vyberete nebo použijete některý z těch, co máte doma.
Tak mi byl dodán na testování nový D/A převodník Zen DAC V2, jehož první verzi ocenila asociace EISA (S&V 9/20). Designově jsou přístroje série Zen originální a vynikají mírně čočkovým předním panelem. DAC V2 je jednoduchý, ale výrazně zdokonalený převodník, který je schopen zpracovat digitální signál distribuovaný po USB kabelu 2.0 nebo 3.0, kombinovaný s kvalitním sluchátkovým zesilovačem. Analogové výstupy jsou klasické nesymetrické na cinchových zásuvkách a symetrický na zásuvce Pentaconn, stejně jako symetrický sluchátkový výstup na čelním panelu. Je to příjemný způsob propojení, „pro doma“ daleko elegantnější než objemné profesionální konektory Cannon (XLR), navíc odpadá problém s možností prohození kanálů, případně s jejich polaritou. Přece jen jistý zádrhel vidím ve skutečnosti, že tento formát konektivity je zatím v plenkách – mně trvalo víc jak půl roku, než jsem sehnal dva adekvátní konektory a navíc jsem si naběhl s jejich nekonvenčním zapojením. Pro mě už je všechno v pořádku, teď aby se to vyřešilo obecně bez nutnosti speciálních redukcí, které jsou zpravidla dražší než samotné přístroje (běžná redukce stojí kolem 120 USD).
Převodník je uložen v přesném hliníkovém profilu se šikmým čelním panelem, na kterém je tlačítko Power Match – to není vypínač, ale přepínač výkonu na sluchátkové výstupy, regulátor hlasitosti a výstupy pro sluchátka, nesymetrický 1/4″ a symetrický na zásuvce Pentaconn (průměr 4,4 mm). Posledním ovládacím prvkem je tlačítko TrueBass, zdůrazňující basy na analogové straně (bez využití DSP). Na zadním panelu je jediný digitální USB-B vstup 3.0 (plně kompatibilní s 2.0), analogové výstupy, nesymetrický cinch a symetrický na zásuvce Pentaconn. Analogové výstupy mohou být regulované nebo fixní, volitelné posuvným přepínačem. Posledním přípojným místem je napájecí 5V konektor. Ten lze využít při „kvalitnějším“ napájení, než je to po kabelu USB. Vlastní převodník je osazen integrovaným obvodem BurrBrown (Texas Instruments) DSD1793. DAC V2 je schopen zpracovat PCM a DXD signály do vzorkovacího kmitočtu 384 kHz s rozlišením do 32 bitů a až DSD 256 signály. Samotný integrovaný obvod má ještě možnost přepínání čtyř digitálních filtrů, které v DAC V2 nejsou využité. Aktuální převodník umí plnohodnotně přehrávat MQA signály, což umožnilo použití šestnáctijádrové technologie XMOS místo původní osmijádrové. Podsvícení je navíc kombinováno s barvami odpovídajícími vzorkovacímu kmitočtu nebo DSD. Chce to tahák nebo raději nepátrat po barvách a poslouchat hudbu. Jitter je omezen nasazením přesného femto krystalového generátoru referenčního kmitočtu.

Barevná kontrola
V příslušenství máme kabel USB 3.0, analogový linkový kabel a sluchátkovou redukci 1/4″/3,5mm mm, napájecí zdroj logicky schází. Přes napájecí napětí pouhých pěti voltů je na výstupech dostatečné napětí, na symetrickém sluchátkovém výstupu jsou dva volty, a to postačí s mírnou rezervou i pro „hladová“ sluchátka AKG K1000. Výstup pro výkonový zesilovač postačí s velkou rezervou. Předzesilovač jsem připojil na USB výstup Roon Nucleus serveru, symetrický výstup na vstup mého standardního řetězce s reprosoustavami KEF Reference 3 Meta na výstupu. Reprodukce je bezchybná a jen sledujete, jak se přepínají barvy podle vzorkovacích kmitočtů a formátů záznamů. Korekce TrueBass je decentní, ale příjemně slyšitelná. Všechno funguje perfektně a s napájecím napětím z nízkošumového zdroje Shanti 5V je to dokonalá kombinace. Škoda, že kabelová redukce a zdroj jsou výrazně dražší než samotný dokonalý převodník Zen DAC V2.

IFI ZEN DAC V2: 4915 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑