<..." /> Stolní radiopřijímač se síťovými schopnostmi – Stereo&Video

Audio

Publikováno 20. dubna 2023 | Michal Zetek

0

Stolní radiopřijímač se síťovými schopnostmi

Síťové přijímače dnes již plně nahradily domácí rádia či tunery v hifi sestavách. Oproti nim totiž nabízejí poslech bezpočtu internetových rozhlasových stanic klidně i z opačného konce světa v kvalitě odpovídající MP3 s větším datovým tokem. Nechybí jim však ani tradiční pásmo FM, nové DAB+ a mnohdy umějí navíc přehrávat písničky z USB paměti.
JVC na první pohled evokuje přenositelnost, protože je osazen dvojicí napevno vestavěných reproduktorů pro stereofonní poslech a teleskopickou anténu pro FM a DAB pásma. Dokonce je napájené externím adaptérem, který se připojí do kulaté zásuvky na zadní stěně. Po jeho odpojení ovšem rádio přestane hrát, protože v něm nejsou žádné baterie, obyčejné ani dobíjecí. Skříňka nemá držadlo na přenášení, ale je zhotovená ze dřeva s líbivým černým povrchem a kovovými mřížkami před reproduktory. JVC RA-E981B je prostě domácí přístroj určený pro umístění na nábytek v obývacím pokoji či do ložnice, kde se stane decentním a elegantním doplňkem. V balení mu nechybí tradiční dálkový ovladač s číselnou klávesnicí a kurzorovými klávesami v kruhovém uspořádání s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. V krabici najdete kromě adaptéru i kabel s konektory jack na obou koncích pro připojení vnějšího zdroje signálu. LCD displej umí barevně zobrazovat textové informace i symboly a obrázky. Ke skladbám z USB ukáže ID3 tagy, k internetovým a DAB stanicím pak jejich grafická loga. Po prvním zapnutí vám rádio nabídne komunikaci v jazyce, který si určíte, češtinu ale neumí. Šesticí tlačítek uřídíte základní funkce, otočným knoflíkem s aretací pak hlasitost a orientaci v menu, přičemž jeho stlačením potvrzujete volbu. Zadní panel dostal kromě teleskopické antény a konektoru pro napáječ i sluchátkový jack, linkový vstup a výstup (obojí s 3,5mm jacky) a dále USB zásuvku pro flash paměť s písničkami. Chybí mu zásuvka RJ 45 pro připojení k internetu, komunikace s domácí sítí je výlučně bezdrátová. Další možnost bezdrátového propojení nabízí Bluetooth. Přijímač je připravený pro internetovou hudební službu Spotify, pro přihlášení k účtu je potřeba mít mobil se stejnojmennou aplikací. Do telefonu si můžete nainstalovat také aplikaci Undok, která nabízí další ovládací možnosti a orientaci v internetových rádiích. Umí spravovat i uložené stanice a podcasty v paměti přijímače. JVC nechybí hodiny nastavitelné manuálně, z rádia či z internetové sítě, můžete se nechat také uspávat nebo budit. Umí vyhledávat internetová rádia podle žánrů, zemí nebo po zadání názvu stanice, chybí mu však přístup k některé z internetových rozhlasových služeb, jako např. TuneIn. Tuner s tradičním FM i novějším DAB+ pásmem umí stanice ukládat manuálně, pro DAB disponuje kompresí DRC, která dvoustupňově komprimuje dynamický rozsah zvuku pro srozumitelnější poslech v hlučném prostředí. JVC RA-E981B zvládne vybírat skladby z USB i náhodně nebo opakovaně, vybrané tituly si lze uložit do playlistu. Jiný formát než MP3 přehrát neumí. Vestavěný ekvalizér nabízí sedm přednastavených křivek a jednu měnitelnou uživatelem, měnit lze ale jen úroveň basů a výšek. V aplikaci lze ještě zakliknout políčko Hlasitost, po němž se při tichém poslechu zdůrazní spodní kmitočty, takže jde o jakousi fyziologickou regulaci.

Hraje skoro jako velké rádio
JVC umí vytvořit přesvědčivou stereofonní scénu, pochopitelně s omezením, které dává malá vzdálenost mezi levým a pravým reproduktorem. Při rozumném využití ekvalizačních korekcí, respektive nastavením basů a výšek, se dočkáte slušného zvukového projevu, který dostal jen v basové části poněkud plastovější podání. Bubny a hluboké tóny mají dutější podtext, který se v případě spuštění fyziologie ještě zdůrazní. U vokálů je plusem čitelnost a věrnost, hlasy jsou srozumitelné, bez sykavek nebo jiných rušivých projevů. Utlumeně jsou pak podány kmitočty nejvyšší, i když o přítomnost činelů ve skladbě nebudete ochuzeni. Kvalita reprodukce, jako náš klíčový parametr, sice odpovídá známce velmi dobrý, nicméně ostatní parametry, zejména vysoká úroveň provedení a materiál skříňky, jsou natolik přesvědčivé, že se přikláním ke konečnému verdiktu vynikající.

JVC RA-E981B: 4 499 Kč
Rivalové: Auna IR-190 (5 399 Kč); Sharp DR-I470GR (3 250 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑