Audio

Publikováno 9. května 2023 | Michal Zetek

0

Špunty s mnoha vymoženostmi

Firma Creative, která kdysi začínala se zvukovými kartami do PC, si dnes nezadá s mnohými renomovanými výrobci nositelného audia a videa. True Wireless sluchátka Sensemore Air patří svojí výbavou a schopnostmi mezi vyšší třídu, což dokládá jednak vrcholná pozice v internetové nabídce, jednak solidní zvuk a příjemné nošení v uších.
Koupíte je pouze v černé barvě. Přenášejí se v elegantním zaobleném pouzdře, které disponuje kromě USB-C zásuvky a trojice diod indikujících stav vestavěného akumulátoru, respektive dobíjení vložených sluchátek, také indukční smyčkou, pro bezdrátové dobíjení. Jako další příslušenství dostanete v balení dobíjecí USB kablík a tři páry silikonových návleků různých velikostí. Ani provedení špuntů samotných nepostrádá eleganci, výrobce u nich garantuje i odolnost proti tryskající vodě z jakéhokoliv směru. Sluchátka se vkládají do uší otočená tělíčkem s elektronikou směrem vzhůru, na vnější straně špuntů je kulatá dotyková ovládací plocha olemovaná světlem z diody. Toto světlo barevně indikuje párování s mobilem a po vložení do dokovací schránky i průběh dobíjení. K lepšímu ovládacímu komfortu a zážitku z poslechu si můžete stáhnout do mobilu dvě ovládací aplikace. První z nich (Creative) umí kromě indikace stavu akumulátorů ve špuntech i nastavit činnost ovládacích plošek podle vašich preferencí, dále aktivovat ANC, ovládat a uložit ekvalizační křivky, které se pomocí displeje nastaví spojitě po celé šířce pásma (nikoliv jen v několika frekvencích jako u většiny konkurence), a také aktualizovat software ve sluchátkách. Druhá (SXFI APP) si nejprve vyžádá snímek vašich ušních boltců plus obličeje a následně podle těchto „parametrů“ upravuje kmitočtové nastavení u nahrávek, pokud ovšem budou přehrávány přes tuto aplikaci. Sluchátka mohou pracovat i odděleně, komunikují s asistenty od Googlu i Siri. S uživatelem komunikují ženským anglickým hlasem. Vyhledávání při ztrátě venku (pomocí GPS a Google Maps) ani v místnosti (zvukovým signálem) však nesvedou. Špunty jsou certifikované jako Super X-FI Ready (pro lokální obsah, avšak bez podpory streamování z YouTube či Spotify). Technologie Super X-Fi je určena ke zlepšení prostorovosti a věrnosti přenášeného zvuku a rozdíl oproti obyčejnému přehrávání (bez využití aplikace) je více než markantní již na první poslech.

Telefonování průměrné, poslech analytický
Při zkušebním volání mě protistrana slyšela poněkud podbarveně a s rozechvělým hlasovým přednesem, nicméně jinak srozumitelně a nezkresleně. Já neměl k přenosu hlasu volaného vůbec žádné výhrady, slyšel jsem ho naprosto věrně. Funkce potlačení hluků ANC má jen jeden stupeň účinnosti, zná rovněž režim Ambient, který propouští k uším zvuk tak, abyste neztratili přehled o okolí. Přitom se ovšem poněkud zvýší hladina šumu způsobená samotnými sluchátky. Potlačení okolního hluku rovněž není příliš účinné, respektive důsledné utěsnění v uších při použití správných návleků je pro hlukovou izolaci rozhodně účinnější. Hudba zní ve špuntech solidně, sluchátka se nezaleknou ani náročnějších žánrů a podají je až analyticky. Dojem z hudby podtrhne především poslech z aplikace SXFI, která načte všechny skladby uložené v telefonu i na vložené kartě a nabídne je přímo k přehrání. Sluchátka upřednostňují především vysoké tóny, přičemž jsou veškeré skladby podané čitelně a s přemírou detailů. Díky nim je přehledný a precizně vykreslený stereofonní obraz. Eva Olmerová zní ve své písni Aleluja a jazz především s doprovodem činelů v popředí, stejně jako dalších nástrojů s dominujícími výškami. Podobně je tomu i u Moniky Načevy v písni Jako kočka, kdy se sluchátkům povedlo vykreslit doprovodný bubínek skutečně kožený, zvonky kovové a dřívka pak skutečně dřevěná. Slušně a s razancí ale podají i taneční a popovou hudbu a neztratí se ani s rockem. Dire Straits mají stěžejní přednes v hlasu Marka Knopflera a jeho typické zabarvení budete vnímat velmi výrazně, stejně jako kytary a další nástroje.

CREATIVE SENSEMORE AIR: 2 425 Kč
Rivalové: Samsung Galaxy Buds2 (2 990 Kč); Sennheiser CX True Wireless (2 769 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑