Recenze a testy

Publikováno 19. června 2023 | Václav Pavel

0

B&O (nejen) pro zálesáky

Život přináší samá překvapení. Nalézt produkt slovutné firmy, tolik oblíbené mezi estéty, fanoušky nezaměnitelného designu, pochopitelně i snoby a taktéž i milovníky mnohdy pozoruhodné, nezpochybnitelné audio a v poslední době i video kvality, ve vyloženě outdoorové kategorii bezdrátových reprosystémů, je poměrně nečekané. A navíc ta šokézní cena – „jenom“ slabých pět tisíc za B&O?!? Podezřelé! To musíme prozkoumat. Na první dobrou se nabízí srovnání modelu Explore s Beoplay A1 2nd Gen (S&V 11/22, 5 490 Kč), ale na rozdíl od něj si snáze poradí s nepřízní osudu, má lepší výdrž (27 hodin), vyšší verzi Bluetooth (5.2, pohříchu podporující jen SBC, nikoliv AAC, respektive aptX) a plášť je odolnější i vůči poškrábání třeba při transportu. Pravdou zůstává, že výrobce mohl do výbavy přibalit nějaké šikovné pouzdro či odolný pytlík, v originálním balení chrání horní a spodní plochu „silikonové“ čepičky, tak je nevyhazujte – můžou se hodit. Vítanou součástí výbavy je i poutko ze syntetické tkaniny a karabinka, za něž lze reproduktorek kamkoliv zavěsit a osvědčí se i při manipulaci.

Ne, pěnit mléko neumí…
Na výběr máme tři barevné varianty – černou, šedou a zelenou. Efektní žebrovaný plášť z eloxovaného hliníku může někomu připomínat miniaturní šlehač mléka Aeroccino společnosti Nespresso, ale nenechejte se mýlit. Místo napěněné smetany vám Explore nabídne spíše něco od skupiny Cream, což ale rozhodně není špatná alternativa. Trošku zarazí hmotnost, ale vzhledem k materiálu a váze akumulátoru to vlastně až takové překvapení není. Horní pogumovaný panel zahrnuje klasickou sestavu dotykových ovladačů (On/Off, ±Volume, Párování BT, Play/Pause) a kontrolní LED. Spodní část je taktéž pogumovaná a nalezneme zde i zdířku USB-C. Stupeň ochrany má hodnotu IP67, což lze jedině kvitovat. Chválu zaslouží i výdrž akumulátoru, který by měl při normální úrovni hlasitosti fungovat více než den. Energii mu za dvě hodiny dodá kabel s USB-C.
Reprosestavu tvoří tweeter (1,8″) a woofer (1,8″) a o jejich blaho se starají dva 30wattové zesilovače třídy D. Vzhledem k tomu, že Explore nemá suplovat pár podlahových soustav, nýbrž je předurčen k tomu, aby zpříjemňoval svému majiteli činnost třeba v pracovně, kuchyni, případně pomáhal vytvářet dobrou atmosféru na garden party, ale také na cestách, můžeme jen přivítat, že zvuk se šíří rovnoměrně do všech stran v absolutním úhlu 360 stupňů.
Komfort obsluhy optimalizuje firemní aplikace, která nabídne ekvalizaci, přednastavené režimy zvuku, přístup na účet Spotify, iTunes, Deezer, či TuneIn a také pomůže dostat se na DLNA síť a domácí servery. Jak je v této přístrojové kategorii dobrým zvykem, můžeme spárovat dvě jednotky do TWS tandemu. Systémek Explore nekamarádí s hlasovými asistenty, nemá Aux In a neumí hands-free, ale my nepatříme k těm, kteří by tyto „vymoženosti“ postrádali a zvláště ne v této kategorii. Pokud však na nich lpíte, berte to při zvažování nákupu tohoto modelu v potaz.

Řekni, kde ty basy jsou…
Zvuk je velmi slušný, jak je ostatně u produktů dánské společnosti obvyklé. Výšky jsou jasné, střední pásmo zřetelně oddělené od ostatních částí zvukové spektra a nepostrádáme ani důležité detaily. Trochu za očekáváním zůstaly basy. Kdo dává přednost hudbě s hutným fundamentem, případně s převahou akustických nástrojů, může tuto skutečnost vnímat do jisté míry jako handicap. Lze jim samozřejmě trochu pomoci jejich posílením v aplikaci, ale špetka hutnosti už v základu navíc by se nám líbila. Konkurence si v této přístrojové kategorii pomáhá nasazením pasivních zářičů, do modelu Explore se holt nevešly. Nicméně tento bluetoothový reprosystém vás nenechá ve štychu ani při dobrodružné výpravě mimo civilizaci, je odolný, má skvělou výdrž. Ve své našlapané třídě to věru nebude mít jednoduché, ale věříme, že svým designem i audio kvalitou má ambice oslovit nejen skalní příznivce dánské značky.

BANG & OLUFSEN EXPLORE: 4 990 Kč
Rivalové: Sonos Roam (4 490 Kč, S&V 5/21)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑