Audio

Publikováno 15. listopadu 2023 | Tomáš Suchomel

0

Z temné věže

Plnohodnotná solitérní existence je bonusem pro designový zvukový objekt, který je vždy připraven zapojit se do oceněného multiroomového hudebního systému.

Budování komplexní výbavy domácnosti pro distribuci zvuku do každé místnosti a prostory je pokaždé velké sousto. Takže se hodí možnost postupovat při pořizování výbavy krok za krokem. U značky Loewe je vhodným základním prvkem střední model všestranného (možno to brát i doslova) reprosystému mr3. Patří do skupiny klang, příbuzných produktů, chlubících se jako celek s prostorovým zvukem 5.1.2 cenou EISA pro nejlepší bezdrátový systém domácího kina (S&V 9/22). Předmětem aktuálního testu ale bylo zjistit, jak dobře si reprosystém povede jako sólový hráč v místnosti, nanejvýš partner v duetu.

Přiměřený kalibr
Model mr3 je velikostí i výkonem prostřední volbou z trojice reproboxů, sjednocených stejným designem. Nejmenší z nich je pouze jednopásmový mr1 s jediným měničem. Hodí se jako malý efektový prvek sestavy pro prostorový zvuk, k samostatnému poslechu hudby ho ale rozhodně nelze doporučit. Větší provedení mr5 sdílí koncepci testovaného modelu, rozměry i výkonem 75 W se ale hodí pro skutečně velké prostory.
Testované provedení je proti tomu zcela přiměřené do běžné místnosti, ať už bytu, nebo rodinného domu. Jedná se o aktivní dvoupásmový reprobox s digitálním zesilovačem třídy D uzavřené konstrukce, doplněné o dvojici pasivních zářičů pro nízké frekvence. Pravidelný trojboký průřez je ideální volbou ke zvukovému pokrytí okolí poměrně vyváženě v úhlu celých 360 stupňů, jen s přiměřenou převahou vyzařování směrem dopředu. Směrovost reprodukce tedy není kritická a při umístění do prostoru se posluchačský vjem při pohybu mění velmi přijatelně. Hlavní práci odvádí trojice měničů s průměrem 51 milimetrů, doplněná o středový reproduktor (89 mm) a dvojici pasivních zářičů, orientovaných do zadních dvou třetin prostoru.

Škola elegance
Zvukové a funkční vlastnosti jsou sice důležité, v nejedné domácnosti ale rozhoduje o vhodnosti reprosoustav pro interiér i estetická stránka. V disciplíně design si boxy bez debat vedou na výbornou. Už zmíněný tvar trojboké věže je originální, potažení průzvučnou tkaninou je velmi precizně provedené a odolné. Není divu, že rodina těch reproboxů získala i samostatná ocenění za design.
Při návrhu byla věnována pozornost i nejmenším detailům. Na základně reprosystému je třeba magneticky připevněný kryt málo používaných nastavovacích a komunikačních prvků. Stejně tak vyvedení elektrického napájecího kabelu je co možná nejméně nápadné a rušící. Na horní straně je zase decentní šesticentimetrová dotyková plocha pro pohotové ovládání. Různými dotyky jediného prstu upravíte o jeden stupeň či výrazněji hlasitost reprodukce, přeskočíte na další skladbu playlistu a podobně. Kromě toho si zde lze jednoduše uložit a pak jediným dotykem hbitě vyvolat až pět scénářů poslechu, zahrnujících zdroj zvuku, přiřazený playlist a případně i režim reprodukce.

Navázaní spojení
Bez ohledu na to, že mr3 je reprobox určený v principu k zařazení do multiroomového systému, disponuje i sólově několika možnostmi přísunu obsahu. Základem je připojení k domácí datové síti a přes ni k internetovým streamovacím službám. Bezdrátově to zařídí některá z ovládacích aplikací pro mobilní zařízení v čele s asi nejlepší DTS Play-fi. Přes ni se propojíte s internetovými zdroji obsahu a má na starosti také obsluhu samotné reprodukce. To se ovšem kromě volby skladeb omezuje víceméně na úroveň hlasitosti. Korekce výšek nebo basů jsou možné pouze tehdy, pokud si jako zvláštní příslušenství pořídíte dálkový ovladač stejné značky. Dalšími softwarovými volbami jsou aplikace Google Home a my Loewe. Reprosystém je ale vybaven také ethernetovou zásuvkou, takže se dá zvolit rovněž připojení datovým kabelem tam, kam domácí wi-fi nedosáhne. A když je řeč o kabelech, v dutině podstavy je i vstup pro klasický audiokabel s 3,5mm jackem. I bez síťové infrastruktury ale lze poslouchat hudbu, díky zabudované podpoře Google Chromecast je možné posílat signál do reprosystému přes Bluetooth.

Důrazně a průrazně
Poslechové testy klang mr3 proběhly bez velkých překvapení. Tím relativně největším by mohl být mocný akustický tlak, který by v relativně malém balení každý nečekal. Bez ohledu na žánr si reprodukce průběžně zachovávala přehlednost. Lépe se nicméně podle všeho cítí v méně zahuštěných aranžích, vzhledem k velikosti i koncepci měničů se to dá pochopit. Ve kmitočtovém spektru si vedou velmi dobře vysoké frekvence. Patrně díky rovnoměrnému rozložení měničů a využití akustických vlastností prostoru. Rovněž basy o sobě dávají přiměřeně vědět. Vzhledem k uzavřené konstrukci ozvučnice jsou přece jen o něco méně konkrétní a separované, než by si leckterý posluchač možná přál. Co v uvedené konkurenci mírně ustupuje posluchačsky do pozadí, je střední frekvenční pásmo. Rozhodně by o sobě mohlo dát více vědět. Projev s mírnou „véčkovou“ charakteristikou ekvalizace není nic špatného, některým žánrům a posluchačům ale sedí více a jiným méně.
K umocnění sluchového zážitku je možné dospět i uplatněním poučky, že v jednotě je síla. Pokud se (v)zmůžete na dvojici mr3, dají se prostřednictvím aplikace DTS Play-fi oba boxy spárovat pro stereofonní reprodukci. Ve výsledku sice nejde o úplně plnohodnotnou náhradu regálovek pro náročnějšího posluchače, ale stereofonní zvuk je rozhodně plný, živý a má pěkně vykreslený prostor.

Solidní základ
Jako možný prvopočátek pozdějšího velkého systému je klang mr3 kvalitní všestrannou volbou, ať už bude časem zařazen do multiroomové domácnosti, nebo se stane součástí výkonného bezdrátového systému ozvučení domácího kina. Vzhledem rozhodně neurazí ani náročného bytového designéra. Netopýří ucho by sice našlo v jeho snažení při reprodukci hudby nějaká místa volající po zdokonalení, příznivý poměr velikosti a výkonu to ale vyrovnává.

LOEWE KLANG MR3: 11 990 Kč
Rivalové: Sonos Era 300 (S&V 5/23, 11 190 Kč); Denon Home 350 (10 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑