Audio

Publikováno 22. ledna 2024 | Michal Zetek

0

Praktický a elegantní společník

Před nedávnem (S&V 4/22) jsme testovali od JVC stolní přijímač RA-981B, který se vyznal hlavně v internetové nabídce, jak rádiové, tak streamovací přes služby typu Spotify. Nechybělo mu ani „normální“ rádio s FM a DAB. Přístroj v aktuálním profilu je sice zdánlivě stejný, ale podle výrobce se jedná o systém all-in-one bez připojení k internetu. Kromě rádia a USB dostal i CD mechaniku.
Sympatické jsou kompaktní rozměry a dřevěná skříňka s černou přírodní dýhou a kovovým čelním panelem v barvě titanu, který je po stranách osazený i dvěma reproduktory. Veškeré ovládací prvky a konektory najdete na něm, hlasitost se ovládá otočným knoflíkem s nekonečným během. K přístroji nepřipojíte externí reproduktory ani sluchátka, zásuvka Aux (3,5mm jack) slouží pro externí linkový zdroj signálu. Na zadním panelu najdete dvojici bassreflexů a teleskopickou anténu. RD-E861B-DAB nedostal bateriové napájení a nemá vestavěné držadlo na přenášení, síťová šňůra je přidělaná napevno. Kromě „starých známých“ CD jej můžete krmit vypálenými disky s hudbou v MP3 a stejný formát umí přečíst i z paměťového média přes USB vstup. K domácí síti jej nepřipojíte, systém proto nelze ani řídit mobilem s aplikací. V příslušenství najdete dálkový ovladač, který disponuje číslicovou klávesnicí i kruhovou skupinu tlačítek pro řízení přehrávání a volby v menu, některé úkony lze provádět pouze s ním. Bezdrátovou konektivitu zde zastává rozhraní s modrým zubem a nejzákladnějším audio kodekem. Displej s modrým podsvícením zobrazuje ve dvou řádcích scrollující texty, u MP3 skladeb ukazuje ID3 tagy, ke stanicím z FM pak RDS a k těm z DAB i další informace. Intenzitu podsvícení nelze snížit. Systémek nabízí několikajazyčné menu, včetně českého, nechybějí mu hodiny, které lze nastavit manuálně i ze signálu RDS a DAB, a Timer pro buzení přístrojem či usínání při hudbě. Při navoleném Aux vstupu se RD-E861B-DAB umí po čtyřech hodinách samočinně vypnout, tuto funkci lze naštěstí vyřadit. Tuner nabízí pouze manuální ukládání předvoleb, v DAB pásmu pak zvládá zařadit kompresi dynamického rozsahu DRC, abyste mohli snáz poslouchat hudbu v hlučném prostředí – tiché pasáže zesílí a ty hlasité naopak utlumí. CD a MP3 přehrávač umí režimy Repeat pro jednu skladbu, celý disk nebo programový blok, respektive adresář (u MP3) a volbu Random, která přehrává náhodně vše, co je na disku. Volba Intro přehraje vždy prvních deset sekund u každé skladby. Naprogramovat pořadí přehrávání lze pro 32 skladeb na normálním CD a 64 na MP3. USB přehrávač má pro skladby na paměťovém médiu k dispozici stejné funkce a režimy přehrávání, jiný formát než MP3 v přístroji bohužel nepřehrajete.

Nejlépe hraje Rock
RD-E861B-DAB má ekvalizér se čtyřmi předvolenými průběhy, k nim už nic dalšího, ani basový „vylepšovač“. Vliv ekvalizéru má vliv na funkci především u středů a výšek, mně osobně vyhovovala ponejvíce předvolba Rock, v níž si užijete alespoň trochu nějaké basy. Zvukový přednes je spíš méně výrazný, což se zvýšením hlasitosti ještě více vyniklo, nicméně scéna přesto zůstala v rámci možností čitelná. V této cenové kategorii je to však s ohledem na konstrukci kabinetu víceméně standardní. Malá reproskříňka s reproduktory byť v rozích, ale přesto poměrně blízko u sebe celkem logicky neumožní vytvořit lepší a širší stereobázi. JVC při hraní nabízí podobnou kvalitu reprodukce jako přenosný tranzistorový přijímač, který nemá plastovou, ale dřevěnou skříňku.

JVC RD-E861B-DAB: 3 599 Kč
Rivalové: Audizio Prato (2 990 Kč); Panasonic RF-D100BTEGT (4 283 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑