Audio

Publikováno 11. března 2024 | Redakce

0

Sázka na jistotu

Společnost JBL není třeba dlouze představovat, na trhu se etablovala již dávno a v oblasti (bezdrátových) sluchátek k mobilním zařízením dlouhodobě patří k předním hráčům na trhu. A protože jaro je v podání JBL plné zajímavých novinek, bude se tento profil věnovat hned dvěma z nich. Představíme vám tedy modely Live Flex a Reflect Aero, sluchátka v cenové kategorii kolem 4 000 Kč, která oboje slibují hodně.
První jmenovaná sluchátka jsou svou konstrukcí pecky, uvnitř nichž se nacházejí 12mm neodymové, dynamické měniče o frekvenčním rozsahu 20–20 000 Hz, citlivosti 101 dB a impedanci 32 ohmů. Naproti tomu špuntové Reflect Aero mají také neodymové dynamické měniče se stejným frekvenčním rozsahem, jejich průměr je 6,8 mm, impedance činí 16 ohmů a citlivost 99 dB. Tato sluchátka také komunikují s mobilními zařízeními či notebooky prostřednictvím standardu Bluetooth 5.2, model Live Flex pak skrze nejnovější Bluetooth 5.3. Rozdílné jsou také akumulátory sluchátek. Live Flex sázejí na LiIon akumulátor o kapacitě 54 mAh, Reflect Aero pak mají LiPol baterii o kapacitě 400 mAh. Shodně ale zaručují až osmihodinovou výdrž při vypnuté funkci ANC, při zapnuté 6–7 hodin a oboje mají navíc šest integrovaných mikrofonů. A ještě bych ráda zmínila jeden podstatný rozdíl, který vychází z konstrukce sluchátek. Model Reflect Aero má stupeň krytí IP68, což znamená, že sluchátka přežijí i desítky minut trvající ponoření do vody i provoz ve velmi prašném prostředí. Druhá testovaná sluchátka jsou na tom o něco hůře, jejich stupeň krytí je IP54, též jsou odolná proti vniknutí prachu, ale již jen proti stříkající vodě.

Bohatá výbava potěší
Oboje sluchátka se dodávají s nabíjecím pouzdrem se stavovou diodou, v němž velmi dobře drží, a také s kabelem USB-C pro nabíjení. Obal Live Flex je menší a více „čtvercový“, pouzdro Reflect Aero je o něco mohutnější, má tvar obdélníku a navíc mu nechybí dlouhé textilní poutko pro zavěšení kamkoliv. Nabíjení sluchátek trvá bez rozdílu ze stavu absolutního vybití rovné dvě hodiny. Špuntová sluchátka mají navíc ještě k dispozici dvě sady náhradních silikonových špuntů, takže dohromady tedy může uživatel vybírat ze tří velikostí, přičemž mně dobře seděla pouze s těmi nejmenšími, ale nutno dodat, že jsem velmi drobná. Pecková sluchátka mi v mých uších pak seděla celkově o něco hůře, ale nakonec se mi i u nich podařilo najít úhel, v němž mi nevypadávala a mohla jsem je bez problémů aktivně využívat. Na vnitřní strany sluchátek designéři umístili také nabíjecí spoje a proximity senzor, díky němuž se přehrávaná muzika automaticky zastaví, jakmile uživatel sluchátka vyjme z uší. Tuto funkci osobně velmi oceňuji, zejména při poslechu v plenéru se totiž člověk setká často s tím, že musí sluchátka vytáhnout a komunikovat s ostatními lidmi. A takto mu neuteče nic z oblíbené skladby či třeba zrovna poslouchaného podcastu.
Líbila se mi i jednoduchost párování, i pro první použití stačí otevřít pouzdro a zapnout v mobilním zařízení či počítači funkci vyhledávání zařízení. Po tomto prvotním propojení už se pak párují zcela automaticky při každém následném otevření pouzdra a úspěšné spojení telefon navíc oznámí i notifikací. Oba modely se také shodně ovládají dvojím způsobem. Buďto dotykem, kdy na každém sluchátku lze kombinací poklepání sluchátkům říci, co mají dělat. Jedno poklepání na levé sluchátko spustí funkci ANC, na pravém lze pauznout či spustit přehrávání. Dvě poklepání na obou stranách buď přijmou hovor, nebo na pravé straně navíc přeskočí skladbu dopředu, tři poklepání pak zpět. A delším stiskem se vyvolává hlasový asistent pomocí mobilní aplikace JBL Headphones, která slouží zejména k rozšířenému nastavení funkcí. Aplikace sama rozpozná a automaticky přidá užívaný model a nabídne například úpravu gest, tedy ovládacích poklepání, ekvalizér, který mimochodem dokáže prožitek z poslechu příjemně okořenit, nechybí také funkce Find My Buds, díky níž lze sluchátka velmi snadno najít. To jistě ocení zapomětliví uživatelé, jako jsem například já, kteří v momentě, kdy sluchátka či telefon odloží, již neví, kam je dali. Jak již bylo řečeno, Live Flex i Reflect Aero mají navíc také možnost hlasové asistence Google, Amazon či nativní v telefonu (v mém případě Samsung Bixby), jejichž detailní nastavení se provádí také přes aplikaci.

Zvukový nadprůměr
Co se týče zvukových vlastností a dojmu z poslechu, mám vlastně jen málo připomínek. Od JBL sluchátek v této cenové kategorii jsem očekávala kvalitní reprodukci a tu jsem také v obou případech dostala. Model Live Flex trochu více akcentuje výšky, ale ne tak, aby to bylo nepříjemné a zdálo se mi, že měl o něco nižší maximální hlasitost. Konstrukce sluchátek nedovolí zvuku jít pouze a přímo do zvukovodu, část ho utíká kolem pecky a čímž samozřejmě dochází k určitému zkreslení. Nicméně i přesto jsem s tímto modelem zvládla téměř dvouhodinový poslech, který mě bavil. Druhá sluchátka kladou zase trochu větší důraz na basy, nicméně ani v tomto případě nešlo o nic rušivého. V součtu tedy oboje sluchátka hrají čistě, zvuk má dobrou hloubku a dokáže posluchače vtáhnout do sebe. Zejména Reflect Aero mě při poslechu záznamu rockového koncertu dokázala opravdu strhnout. Příjemným překvapením byla i funkce ekvalizéru, kterou může člověk ovládat pomocí aplikace. V základu je k dispozici pět profilů: Jazz, Vocal, Bass, Club, Studio a JBL Live Flex EQ (ač název odkazuje na jeden model sluchátek, dostupný je samozřejmě všeobecně). Ve spojení s nativním důrazem na basy už mi u Reflect Aero připadá samostatný basový profil zbytečný, jinak ale zvuku dokázaly dát ještě o kousek více emocí. A ještě je třeba dodat, že funkce ANC funguje dobře a zvuk nijak zvlášť nezkresluje.
Při testovacím poslechu jsem si více rozuměla s modelem Reflect Aero, který mi lépe seděl jak v uších, tak i interpretací hudby. I když jde o modely z vyšší cenové kategorie, vždyť nejlevnější bezdrátová sluchátka se dají pořídit za desetinovou cenu, tak si myslím, že oboje sluchátka určitě stojí za „hřích“ a posluchače nezklamou.

Kristina K. Blümelová

JBL LIVE FLEX A JBL REFLECT AERO: 4 590 Kč/3 790 Kč
Rivalové: Apple AirPods 2022 (4 390 Kč); Sony LinkBuds S (4 999 Kč); Beats Fit Pro (4 290 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑