Publikováno 24. září 2024 | Pavel Víšek
0Dobrá partie
Polská značka Wilson má v katalogu hlavně reprosoustavy pro domácí kina včetně celých setů, ale pamatuje také na řady, jejichž modely ozvučují stereofonní sestavy. Lákavý poměr výkon/cena nabízejí dvoupásmové monitory Studio 3.
Varšavská značka, která je akvizicí distribuční společnosti Horn, v řadě Studio nabízí ještě dvoupásmové sloupky Studio 7, jež v osazení využívají stejné, zakázkově vyráběné měniče. Z typového štítku na zadních stěnách se dozvíme, že série byla navržena v Dánsku (Developed and Engineered in Denmark), ale jinak nic bližšího. Za sympatické ceny soustavy vděčí výrobě v Číně. U nás je aktuálně dostupné provedení, kde povrchovou úpravu kabinetů tvoří silná vinylová fólie s reliéfní strukturou, jež na pohled evokuje černě mořenou dubovou dýhu; dva kruhové ochranné rámečky aretují čtyři magnety v místě přiznaných montážních vrutů obou měničů. Značka Wilson na domácím polském trhu nabízí ještě provedení s vinylovou imitací ořechové dýhy a béžovými ochrannými rámečky, které do světleji laděných interiérů zapadne lépe. To si u nás, žel, nepořídíme.
Reproduktorová rošáda
Stěny dostatečně tuhých ozvučnic, které uvnitř tlumí syntetické rouno, tvoří dřevovláknité desky střední hustoty (MDF) o tloušťce 15 mm a konstrukci dále zpevňují vnitřní výztuhy. Akustickou vazbu reprosoustav s nábytkem omezují dole v rozích pryžové podložky o tloušťce 5 mm. Uspořádání reproduktorů s „rošádou“ tweeteru za středobasový měnič si už dříve oblíbila třeba britská značka Mission (Inverted Driver Geometry). Cílem tohoto řešení je směrovat zvukové vlny z obou měničů k uším posluchače pokud možno současně. Poddajná textilní kalota (ø 25 mm) poháněná silným magnetem ze slitiny neodymu, železa a boru vyzařuje do hluboké eliptické horny. Středobasový měnič (ø 130 mm) má membránu z kevlarových vláken, kterou spojuje s tuhým litinovým košem pryžová vlnka s velkým zdvihem. Robustní magnet o průměru 28 mm je feritový.
Kvalitní výhybky
U elektrických výhybek značka uvádí pouze dělicí kmitočet 2400 Hz. Jde však zřejmě o zapojení 2. řádu (se strmostí −12 dB/oktávu), na součástkách v osazení značka nešetřila, kondenzátory jsou svitkové s polypropylenovým dielektrikem a cívky vzduchové. Trubice bassreflexových rezonátorů ústí v horní části zadních stěn, což je třeba zohlednit při dislokaci v místnosti: návod připouští už 30 cm, ale půl metru, který jinak soustavy vyžadují po stranách, představuje jistotu. K propojení se zesilovačem slouží na hliníkovém panelu dva robustní šroubovací terminály s mosaznými těly, které si poradí s libovolně zakončenými kabely. Kompaktní dvoupásmovky s kmitočtovým rozsahem 50 až 20 000 Hz (v pásmu ±3 dB) v basech pokrývají tóny z horní třetiny druhé nejhlubší kontraoktávy, ale pro subjektivní hodnocení „hudebního basu“ jsou klíčové složky o kmitočtech 80 Hz, které mají zastoupení v potřebném objemu. Impedance je uváděná v intervalu 4 až 8 , což odpovídá jmenovité hodnotě kolem 6 . S charakteristickou citlivostí 89 dB (při 2,83 V/1 m) představují monitory Studio 3 příhodnou zátěž pro libovolný integrovaný zesilovač.
Monitory Studio 3 se vyznačují plným vyváženým zvukem, který staví na svižných, solidně definovaných vyšších basech, hlubší jsou alespoň pěkně naznačené. Střední pásmo je náležitě prokreslené, i když jemných detailů registrujeme přece jen méně; transparentnost sice přesahuje standard základní třídy, ale má ještě svoje limity. Pochvalu si zaslouží čisté výšky, které zbytečně nevystupují do popředí. Zvuk tak neurazí ani příznivce vážné hudby. Mezi klady patří široká hudební scéna, která už zčásti zasahuje do hloubky, velmi dobrá dynamika a široká směrovost. Vzhledem k ceně nelze chtít víc.
WILSON STUDIO 3: 9 990 Kč
Rivalové: Mission LX-2 MKII (10 290 Kč; S&V 8/22)