Slovník pojmů

(DRC - Digital Reality Creation - též zkratka obvodu pro účinné zdokonalení obrazu.)"

S&V 10/01 str.34

1,0 out

Výstup pro jeden reproduktor.

100Hz Digital Motion Mastering (Inteligent Mastering)

Zdvojením obnovovací frekvence obrazu dochází k eliminaci blikání. Obraz je plynulejší, méně zatěžuje oční sítnici. Obraz je oproti 50Hz zobrazován 100x /min.

100Hz Digital Plus

Další vývojový stupeň technologie 100Hz, který zaručuje plynulejší přechod mezi jednotlivými snímky a eliminuje blikání.

100Hz technologie obrazu

Zdvojením obnovovací frekvence obrazu dochází k eliminaci blikání. Obraz je tak plynulejší a při sledování méně unavující.

12 V DC Triger

Ovládací výstup k ovládání osvětlení obrazovek a dalších funkcí.

12bit/32kHz Audio režim (Shift)

Vedle vkládání zvuku je též možný jeho dabing. Obvykle je prvý kanál originál zvuk a druhý kanál dabingový, doprovodná hudba nebo komentář.

16bit/48kHz Audio

Záznam zvuku srovnatelný s DAT nebo CD. Tento signál je zaznamenán současně se záznamem videosignálu. Vhodný pro hudební pořady.

2D efekty a animace

Tvorba plošných animací a efektů. Dnešní střihové programy nám umožňují animovat i grafické prvky vytvořené v běžných aplikacích jako například Adobe Photoshop nebo Illustrator.

3-D Virtual Surround

Technologie umožňuje přenášet plný prostorový zvuk (podobně jako v případě zadních reprosoustav) při přehrávání DVD disků kódovaných ve dvou kanálech (DVD Dolby Digital nebo Dolby Surround) nebo hudebních CD i pomocí pouhých dvou předních HiFi stereokanálů.

3D Audio

Třícestný zvukový systém pro levý pravý kanál a střední pasivní subwoofer.

3D efekty a animace

Vytváření trojrozměrných modelů, postav a prostředí, které mohou být použity samostatně (např. film Příběh Hraček) nebo se kombinují se záběry natočenými klasickým způsobem (např. Matrix). Pro 3D animace a modelování se používají speciální programy jako Cinema 4D nebo Maya.

3D přechod

Efektní způsob přechodu mezi dvěma záběry, který simuluje trojrozměrný efekt. V levnějších programech jsou 3D přechody často velmi nevkusné (například v podobě létajících srdíček), takže je využívejte velmi opatrně. Méně totiž někdy znamená více a i obyčejná otáčející se krychle může působit dostatečně efektně.

3G

Telekomunikační technologie třetí generace. Měla by být schopna přenášet skutečná multimediální data za pohybu, stejně jako hlasovou komunikaci.

3R

Digitální obrazový obvod používající korekci okrajů v jasovém signálu (Y) ke zvýraznění detailů.

3S (Sensitive Sound Systém) SSS

Kombinace tří nových funkcí přinášejících kvalitnější, komfortnější poslech. Patentovaný systém pro nastavení Surroundového zesilovače. Zdokonalený procesor DSP a pulzní detektor vyhodnotí zvuk, např. tlesknutí a automaticky nastaví hodnoty, jako jsou počty zapojených reprosoustav a vzdálenost ke každé z nich a tím i nakonfiguruje optimální hladiny zvuku.

4 hlavy

4 hlavy videorekordéru (VCR) umožňují přesné zastavení obrazu a pomalý posun (pro úpravy a analýzy scén). Umožňují normální záznamovou kvalitu i pro dvojnásobné hrací doby.

5 ch Stereo

5 ch Stereo – pět stejně hrajících kanálů.

5,1 multichanel IN Dolby Digital

Umožňuje připojení k 5+1 multikanálovému audiovýstupu např. DVD přehrávače s vestavěným dekodérem nebo samotným digitální procesorem/dekodérem, 2x přední kanály, 1x střední kanál, 2x zadní kanály a 1x subwoofer.

5,1chanel out

5.1 kanálový výstup poskytuje analogový signál pro přední, střední, zadní repro a pro basový repro (subwoofer) pro digitální prostorový zvuk. Pro tuto funkci není zapotřebý externí dekodér.

6 hlav

VCR se 6ti hlavami - 4 pro obraz a 2 pro zvuk HiFi stereo.

7.1 chanel

7+1 kanál používá systém THX Surround EX.

802.11b

Standard pro bezdrátové místní sítě v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz. Umožňuje bezdrátový přenos dat s maximální rychlostí 11 Mbit/s na fyzické vrstvě s obvyklým dosahem kolem 100m. Viz též pojem: Wi-Fi.

802.11g

Standard pro bezdrátové lokální sítě v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz. Umožňuje bezdrátový přenos dat s maximální rychlostí 54 Mbit/s na fyzické vrstvě s obvyklým dosahem kolem 30m (při maximální rychlosti). Zpětně kompatibilní se standardem 802.11b. To znamená, že v obou typech sítích lze používat 802.11b i 802.11g klienty. Viz též pojem: Wi-Fi.


Není možné vkládat příspěvky.

Zpět nahoru ↑