Slovník pojmů

Zabarvení

Subjektivní dojem vnímání jednotlivých tónů v souboru ostatních tónů. Z toho vznikají názvy jako „teplé“ nebo „tvrdé“ tóny.

Zadní projekce

Obrácená projekce s transmisí světla speciální projekční plochou.

Záznamové obvody

Záznamové obvody mají za úkol upravit výchozí hladinu záznamového proudu tak, aby zaznamenávaný signál např. na video byl co nejkvalitnější. Mohou využívat různé finty, jako např. detekovat kvalitu pásky. Podle výrobců mají různé názvy: AI (Analysis Inteligence), BEST (Biconditional Equalized Signal Tracking), I-HQ (Inteligent High Quality), Tape Analyzer, OPC TriLogic apod.

Zesílení

V dB- kolikrát je zesilovač schopen znásobit hodnotu.

Zesilovač třídy D

Přemění až 90% rozptýleného výkonu ve výkon do roproduktorů.

Zoom

Změna ohniskové vzdálenosti, která umožňuje před vlastním záznamem si nastavit vzdálenost záběru nebo jej měnit i během záznamu. Tohoto je dosaženo změnou ohniskové vzdálenosti objektivu - optický transfokátor. (Viz též: "Ohnisková vzdálenost objektivu", "Digitální Zoom").

Zoom Lens

Transfokátor, objektiv (optická soustava), který umožňuje plynule měnit ohniskovou vzdálenost své optické soustavy při stálém zaostření obrazu.

Zpětná vazba

Pohybová zpětná vazba je servo obvod řízený zpětnou vazbou z miniaturního akcelerometru namontovaného na prachovém krytu basového reproduktoru. Porovnává odchylky pohybu repro se vstupním signálem a koriguje odchylky od tvaru původní vlny nejnižších frekvencí.

Zvukové digitální formáty

AAC, MP3, MP3pro, UDF, WAV, WMA,

Zvukový režim 12 bit/32 kHz

(2x stereo) - v tomto režimu je navíc vedle vkládání zvuku možný také jeho dabing. Obvykle je první stereofonní kanál použit pro původní zvuk (originál), zaznamenávaný souběžně s obrazem. Druhý stereofonní kanál bude použit pro dabování zvuku, doprovodnou hudbu, komentář nebo jiné zvukové efekty.

Zvukový záznam 12 bit/32 kHz

Zvuk je zaznamenáván do šesti zvukových sektorů (= 1/2 snímku, 1 stereofonní kanál). Vzorkovací kmitočet 32 kHz poskytuje při přehrávání kmitočet 16 kHz. 12bitový režim se využívá zejména pro vkládání nebo dabování zvuku. Přídavné stereofonní stopy, např. s hudbou nebo komentářem, lze přidat k p¨§vodním šesti zvukovým sektorům. Celkem jsou k dispozici 2 stereofonní kanály (každý poskytuje při reprodukci kmitočet 16 kHz).

Zvukový záznam 16 bit/48 kHz

(1x stereo) - lze zaznamenat a reprodukovat vysoce kvalitní zvuk srovnatelný s kvalitou zvuku DAT nebo CD. Tento stereofonní zvukový signál 16 bit/48 kHz je zaznamenáván současně se záznamem videosignálu. Jeho vysoká kvalita je vhodná pro záznam hudebních pořadů.


Není možné vkládat příspěvky.

Zpět nahoru ↑