Hifi

Publikováno 26. října 2018 | Miroslav Láb

0

Podnik bez tradice, ale…

Anglická firma Q Acoustics je relativně mladá. Rokem jejího zrodu je 2006 a na webových stránkách se chlubí, že nemá ani historii, ani tradici, ani černobílé fotografie v katalogu. To je docela originální a nápaditý popis její krátké minulosti.
Prvními firemními produkty byly sestavy domácího kina. Od té doby se katalog vyprofiloval tak, že obsahuje řadu regálových a podlahových soustav, sestav domácího kina, soundbarů, instalačních sestav a příslušenství. Z pětice podlahových reprosoustav jsme vybrali zlatou střední cestu, model 3050i. Nová série 3000i je poskládána ze čtyř dvoupásmových soustav (recenzi modelu 3020i najdete ve S&V 8/18 s Verdiktem Vynikající) a jednoho subwooferu a patří do nižšího středního cenového segmentu.

Vzorná výbava
Reproduktorové soustavy 3050i mají štíhlé ozvučnice se zaoblenými vodorovnými hranami, a proto působí pohledově subtilněji, než ve skutečnosti jsou. Jejich dostatečnou stabilitu zaručuje kovová příčka přišroubovaná do maticových zděří na zadní straně spodní stěny. Do příčky, stejně jako do dalších dvou matic na přední hraně spodní stěny, se zašroubovávají hroty/spiky. Útlocitnější majitelé mohou hroty opatřit gumovými návleky. Všechno, včetně nezbytného inbusového klíče a molitanových zátek na doladění bassreflexu, najdete v příslušenství. Dvoupásmové soustavy jsou osazeny dvěma basovými a jedním vysokotónovým systémem v uspořádání d’Apollito, zkrátka výškáč je mezi basáky a jeho osa je ve výšce uší sedícího posluchače. Skříň soustavy je zpevněna příčkami P2P (Point to Point). Asi je to materiálově úspornější než plošné příčky a při vhodném rozmístění příček je docíleno většího efektu zpevnění největších ploch. Vlastně u Q Acoustics si s konstrukcí skříní soustav docela vyhrají. Nejvyšší modely ma25jí dokonce stěny z vícevrstvého sendviče spojeného poddajným gelem. Z tohoto vývoje jsou doplněny do ozvučnice modelu 3050i prvky HPE (Helmholtz Pressure Equalisers), zmenšující rozdílnost tlaků uvnitř soustavy. Bassreflexový nátrubek ústí na zadní stěně. Basové reproduktory mají klasickou konstrukci, pevné ocelové koše, impregnované papírové membrány a zdvojené feritové magnety na vlastním měniči. Vysokotónový reproduktor má měkkou vrchlíkovou membránu z impregnovaného textilu, zavěšenou na větší poddajné vlnce. Na membránu navazuje krátký zvukovod, který je integrovanou součástí reproduktoru. Magnetický obvod má opět zdvojené feritové magnety, které zvyšují účinnost magnetického obvodu a navíc snižují nežádoucí magnetické pole vně systému – bylo to dost důležité při umisťování nedaleko CRT televizorů. Vysokotónový reproduktor je k čelní stěně uchycen přes poddajné silikonové mezikruží. Mechanickým odizolováním od basových reproduktorů se dále snižují mechanické interference. Upevnění reproduktorů na čelní stěně je začištěno nerezovými mezikružími. Krycí rámeček drží skryté magnety a pasivní výhybka je zakončena na zadní stěně účelnými, nízkými svorkami.
Soustavy jsou na povrchu upraveny vinylovou fólií ve čtyřech barvách. Je to docela hezké až na firemní logo – to je pouhá nálepka, která se v současném horkém létě postupně odlepuje. Ale to je snad jediná chyba na kráse. Podlahovky Q Acoustics 3050i jsou skutečně citlivé soustavy, přestože jsou pouze dvoupásmové, nedostatkem basů rozhodně netrpí! Basů je víc než dost a jsou měkčí – chce si to pohrát s umístěním soustav a poslechového místa v místnosti. Z pozice sedícího posluchače jsou vokály čisté a nezkreslené, stejně jako pásmo nejvyšších kmitočtů. Lokalizace je skvělá a stabilní. A to všechno platí i pro relativně hlasitý poslech, ke kterému ani nepotřebujete zesilovač s velkým výkonem. Zkrátka a dobře – soustavy Q Acoustics 3050i jsou velmi dobře hrajícím, efektním doplňkem interiéru.

Q ACOUSTICS 3050i: 20 990 Kč
Rivalové: Magnat Quantum 675 (15 890 Kč); Tannoy Mercury 7.4 (S&V 2/16, 15 980 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑