Audio

Publikováno 14. listopadu 2018 | Václav Pavel

0

Hudbymilovný Otesánek

V S&V 11/15 jsme vám vyprávěli o třech reprosystémech JBL připomínajících psy z pohádky Křesadlo. A jak už to tak nejen v pohádkách bývá, kde se vzal, tu se vzal – objevil se další kousek.
Andersen bohužel se čtvrtým hafanem nepočítal, tak si budeme muset pomoci jinou nadpřirozenou bytostí, tentokrát z české pohádkářské školy. Nejnovější přírůstek do soudkovité rodiny JBL bezdrátových systémů se totiž nejvíce podobá Otesánkovi, který kromě kaše z rendlíka, mámy, táty a půlky vesnice i s hospodářským zvířectvem nakonec spořádal i tu bábu s motykou. Ale nebojte se, alespoň z hlediska zvukového i tento příběh končí happy endem. Možná právě ta poslední ingredience vyladila systém Boombox natolik, že za něj po právu získal výroční cenu EISA v kategorii Mobilní reprosoustava a navázal na úspěchy firemních sourozenců: v ročníku 2016–2017 uspěl u EISA model Charge 3 (S&V 8/16), o rok dříve Xtreme (S&V 11/15). Dlužno poznamenat, že v S&V 4/17 jsme spíše sázeli na to, že letos uspěje menší Flip 4.

Stará dobrá konstrukce
Boombox je opravdu pořádný macek. Na šířku má bezmála půl metru a váží přes pět kilo – to poctivé madlo klenoucí se nad systémem tam věru není pouze na okrasu. Konstrukčně je to, dalo by se říci, starý známý. Plastové šasi potažené černou syntetickou tkaninou (tentokrát nemáme na výběr z více variant) střeží čtveřici měničů (2× tweeter + 2× woofer). Oba užší konce jsou osazeny pasivními zářiči, o jejichž blahodárném vlivu na sound přenosných reprosystémů není třeba pochybovat: muziku pořádně přitvrzují. Ani embosované ovladače základních funkcí nedoznaly změn, po krátkém zácviku je lze bezchybně ovládat i poslepu. Šuplík s konektory ve spodní části zádi chrání bytelně vyhlížející víčko: dvojice USB-A umí nakrmit i nenasytné tablety, k dispozici je i Aux in pro připojení ne-BT přehrávačů či třeba stolního PC. Boombox lze stejně jako model Xtreme nabíjet pouze ze sítě, nikoliv prostřednictvím USB. Vedle šuplíku je přepínač režimů „na doma“ a „na ven“. Rozdíly v obou módech nejsou nijak výrazné, při tom venkovním se virtuálně rozšíří poslechový prostor a dojde k posílení basů. A s outdoorovým provozem se opravdu počítá. Index IPX6 by měl Boombox ochránit i před deštěm či rozjívenou společností na okraji bazénu. Pod střechou doporučujeme pečlivě zvážit, kam Otesánka postavit. Při vyšších hladinách hlasitosti se umí pěkně rozparádit a gumová patka, která jej odděluje od podložky, se má co ohánět. Nám se při testování tradičně nejvíce osvědčila betonová podlaha, ale stejně dobře poslouží bytelný stůl či dobře ukotvená police (bez čínského porcelánu).
Oblíbenou disciplínou společnosti JBL je trhání rekordů v počtu reprosystémů hrajících paralelně z jediného zdroje. Guinnessova kniha rekordů eviduje úspěšný experiment, kdy takový kousek zvládlo tisíc modelů Flip 4. Otesánek se zatím do soutěže nepřihlásil, ale podle firemních materiálů lze pomocí aplikace JBL Connect+ spárovat až stovku Boomboxů – pozoruhodná představa.

Basy jsou basy jsou basy jsou basy…
Možná jsme to již zmiňovali, ale JBL Boombox je opravdu, ale vážně macek. Jeho konstrukce (a ostatně i jméno) jej předurčuje k tomu, že se bude cítit lépe uprostřed divoké party či skateboardové seance než v pracovně klasického filologa (i když, proč ne…). Nerozhodí jej drsnější zacházení, proměnlivé počasí ani přímočará hudba. Ba naopak. Ne že by a priori odmítal hrát komornější hudební žánry, například při Cohenovu You Want It Darker běhá až mráz po zádech (a nikoliv hrůzou), ale jeho přednosti zkrátka spíše vyniknou při poslechu pořádného bigbítu s velkoryse zastoupenými basy. U vědomí skutečnosti, že si tento „hudbostroj“ pořídí spíše fanoušek skupiny Rammstein než milovník Stravinského, není co řešit. Ale se ctí si poradí i s komplikovanější hudbou Jethro Tull či Pink Floyd, bohatou na častou změnu dynamiky a instrumentáře. A co naše testovací stálice – skladba V stínu kapradiny Jany Kratochvílové? Vokál i kytary odolaly vábení spodních partií akustického pásma a ponechaly si svou jiskru i vzdušnost.
Snad jediné, na co je si třeba dát pozor, je úroveň Volume při domácím poslechu těch nejhutnějších nářezů. V takových případech doporučujeme „vytáčet“ hlasitost tak na 85–90 %. Nad touto hranicí už může dojít k nechtěným distorzím a zkreslením. A nebojte se, i při takové hlasitosti budou sousedi spolehlivě vědět, která že to kapela aktuálně vévodí vaší soukromé hitparádě. Venku se už tolik krotit nemusíte. Budete-li však nosit Boombox frajersky na rameni (jak jinak, není-li pravda), pozor, ať si při náhlém poryvu Volume směrem doprava neodpálíte přiložené ucho. Blbě se opravuje.

JBL BOOMBOX: 13 600 Kč
Rivalové: Monster SuperStar Blaster Bluetooth (S&V 8/16, 11 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑