Hifi

Publikováno 18. listopadu 2019 | Pavel Víšek

0

Pětatřicátníci

Koncem léta představila značka Cambridge Audio novou řadu AX, rozkročenou mezi základní sérií Topaz a nižšími modely legendární řady Azur, jež na trhu dlouho chyběly. Ze dvou integrovaných zesilovačů a stejného počtu CD přehrávačů poměrem užitné hodnoty k ceně zaujmou především vyšší modely AXA35 a AXC35.
V katalogu anglické značky už dlouho přesluhují nejdostupnější přístroje Topaz a naopak vlajkové lodi s typovými čísly 851, jejichž popularita brání sérii Azur odchodu na zasloužený odpočinek. Mladé komponenty, jež londýnská značka začala uvádět na trh v rámci oslav loňských abrahámovin, mají za cíl zefektivnit sortiment, využít moderní technologie a sjednotit design. Naznačuje to ostatně i druhá generace „střední“ řady CX, jež měla premiéru na berlínském veletrhu IFA a na trh dorazí začátkem roku 2020: její jediné provedení totiž odpovídá lunární šedé, kterou poprvé představila referenční řada Edge (z té jsme si jako první ve S&V 10/18 představili integrovaný zesilovač Edge A). Stejnou barvu ctí u svých hliníkových čelních panelů série AX, která si z řady CX vypůjčila jako výrazný designový prvek „spoiler“ u základny: plastový profil, opatřený pryžovým páskem na dolní hraně, supluje přední přístrojové patky. Zpracování samozřejmě odpovídá ceně a tak logo s údernějším dovětkem Cambridge je vyvedeno jen sítotiskem a ovládací prvky jsou plastové. Zapomětliví uživatelé však určitě ocení funkci APD (Auto Power Down), která libovolný z komponentů po dvaceti minutách nečinnosti uvede do pohotovostního režimu Standby.

Prioritou je zvuk
Integrovaný zesilovač AXA35 má k dispozici napájecí zdroj s toroidním síťovým transformátorem – usměrněné napětí filtruje baterie elektrolytických kondenzátorů, která má celkovou kapacitu sice jen 11 000 μF, ale skládá se ze šesti menších součástek v paralelním zapojení, s nimiž vykazuje nižší vnitřní impedanci a zejména vyšší vybíjecí proud nežli s obvyklými dvěma „válci“. Diskrétně osazený koncový stupeň disponuje dvěma komplementárními dvojicemi výkonových tranzistorů, které sdílejí subtilnější hliníkový chladič, pod nímž cirkulaci vzduchu usnadňuje síť otvorů v základně (nenechme se mýlit šesti vývody součástek, jde o čipy dvou tranzistorů, sdružené do jediného pouzdra). Zesilovač pracuje ve třídě AB a do osmiohmové zátěže dokáže trvale dodávat výstupní výkon až 2× 35 W. Tady sice AXA35 nenabízí velké rezervy, ale s vhodnými reprosoustavami (s vyšší citlivostí nebo nižší impedancí) na ozvučení běžné poslechové místnosti v klidu postačí. Vysvětlit je třeba na první pohled nízký odstup signálu od šumu, který je vztažený k výkonu 1 W (při plném výkonu by jeho hodnota dosahovala podstatně vyšších hodnot). Vzhledem k rostoucí oblibě gramofonů v zapojení nechybí ani phono předzesilovač pro nejrozšířenější „magnetodynamické“ přenosky (typu MM). Místo uprostřed čelního panelu patří bílému fluorescenčnímu displeji s bodovou matricí, nezastupitelnému kvůli elektronické regulaci hlasitosti, kterou ovládá knoflík Volume v rozsahu −80 až 0 dB (po zapnutí je defaultně nastavena „bezpečná“ úroveň −50 dB), po opakovaném stisku sousedního tlačítka Menu však zpřístupňuje také tónové korekce basů a výšek i vyvážení kanálů. Dalších pět tlačítek pod displejem slouží pro přímou volbu vstupů, jediné větší s bílou kontrolkou uprostřed patří vypínači. Vpředu zbývá zmínit ještě sluchátkový výstup pro 6,35mm jack, linkový vstup pro 3,5mm jack, který využijeme nejčastěji pro osobní přehrávač, a malé okénko infračerveného čidla pro dálkový ovladač, který svými tlačítky pamatuje i na CD přehrávač AXC35. Vzadu převažují poniklované zdířky pro konektory cinch, které patří pěti vstupům (čtyřem linkovým a gramofonovému Phono) a výstupu pro rekordér. Orientaci zde usnadňují dobře čitelné popisky jako u dvouhlavých karet. Dva páry šroubovacích výstupních terminálů si poradí také s banánky, kromě třípólové zásuvky pro napájecí kabel a zemnicí svorky pro gramofon výčet prvků uzavírá standardní port USB-A (5 V, 0,5 A), určený kupříkladu pro napájení Bluetooth adaptéru. Konektivita se omezuje s ohledem na sympatickou cenu na to nejdůležitější.

Omlazená klasika
Designově i výbavou vyladěným „parťákem“ je CD přehrávač CD5 s centrální mechanikou, která načítá rovněž disky CD-R(W) s komprimovaným audiem ve formátech MP3 a WMA; pracuje svižně a šuplík jejího podavače vyjíždí téměř nadoraz, což usnadňuje manipulaci s disky. Samozřejmostí je možnost programování až dvaceti skladeb i přehrávání podle náhodného výběru. D/A převodník je osazený mladším obvodem Wolfson WM8524 (192 kHz/24 bitů) a vysokofrekvenční šum pomáhá eliminovat analogový filtr typu Butterworth. Identický fluorescenční displej ve věži přesně lícuje, tlačítka na čelním panelu slouží ovládání základních funkcí, respektive vypínači. Výbava zahrnuje stejnou „dálku“ jakou objevíme u zesilovače AXA35, při koupi obou komponentů tak získáváme jednu do rezervy. K napájení slouží velmi dobře odrušený spínaný zdroj, vnitřní uspořádání omezuje interference mezi digitálními a analogovými obvody. Zadní panel obsahuje dva výstupy, kromě linkového nabízí oproti nižšímu modelu CD přehrávače AXC25 ještě koaxiální digitální výstup, který umožňuje připojení externího D/A převodníku (na další rozdíly ve prospěch AXC35 narazíme mj. u vyššího odstupu signálu od šumu a nižšího zkreslení). Veškeré přípojky jsou poniklované, pro připojení napájecího kabelu slouží dvoupólová zásuvka.
Dvojice těchto komponentů nabízí čistý, přirozený zvuk, který potěší velmi dobrou kontrolou basů a jistým zobrazením hudební scény. Nahrávky napříč žánry jsou čitelné do posledního detailu a s vhodně zvolenými reprosoustavami (u osmiohmových není od věci charakteristická citlivost alespoň 90 dB) vyniknou i dynamické kvality zesilovače. Mezi komponenty, jejichž cenovky se pohybují řádově v tisících korun, se novinky Cambridge Audio zcela určitě neztratí.

CAMBRIDGE AUDIO
AXA35: 9 990 Kč
AXC35: 9 990 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑