Hifi

Publikováno 16. února 2021 | Pavel Víšek

0

Devítka je stále ve středu terče

Vlajkovou lodí mezi integrovanými zesilovači italské značky Audia Flight zůstává FLS 10, ale nabídku loni na podzim rozšířil dostupnější model FLS 9, který uspokojí i náročnější audiofily, jež už při výběru jednoho z páteřních komponentů stereofonní sestavy rozpočet omezuje o něco více.
Integrovaný zesilovač FLS 10 (S&V 1/18) je ve střední třídě příslovečnou trefou do černého – ultimátním komponentem, který může změřit síly s rivalem libovolné highendové značky, ale koncová cena 249 990 Kč už okruh vážných zájemců přece jenom zužuje, byť FLS 10 přímo vychází z dalších komponentů řady FLS, předzesilovače FLS 1 a výkonového zesilovače FLS 4, z nichž už můžeme sestavit dělený zesilovač. Model FLS 9 navrhli Massimiliano Marzi a Andrea Nardini s cílem dosáhnout co nejlepšího poměru výkon/cena (typové číslo bylo sotva vybráno náhodně, protože optikou sportovní střelby patří „devítka“ v terči kruhu s druhou nejvyšší hodnotou). Dlužno však poznamenat, že v této cenové hladině je už v high-endu hodně nabito. Na první pohled se FLS 9 od firemní vlajkové lodě liší pouze o 30 mm nižší výškou a žebrované chladiče suplují bočnice z menší části. Komponent je dostupný v šasi s velkým zastoupením kartáčovaného hliníku, anodizovaného do přírodní barvy kovu, což se týká především reliéfního čelního panelu s modrým OLED displejem a horní desky, do níž CNC frézka vyhloubila grafické logo. Smyslem pro každý detail jsou ostatně italské značky vyhlášené.

Symetrie jako v zrcadle
Velkou část vnitřního prostoru uvnitř antivibračního šasi na čtyřech patkách, odpružených profily z odolnější nitrilové (NBR) pryže zabírá napájecí zdroj s robustním, pečlivě odstíněným toroidním transformátorem (1000 VA), jemuž v levém předním rohu sekunduje pomocný toroidní transformátor (12 VA) pro oddělené napájení digitálních obvodů. Usměrněné napětí filtruje baterie, sestávající z tuctu paralelně řazených válcových elektrolytů s celkovou kapacitou 120 000 μF. Bočnice v přední části šasi suplují hustě žebrované hliníkové chladiče, o něž se v každém kanále dělí šest galvanicky izolovaných komplementárních dvojic výkonových tranzistorů Motorola. FLS 9 v plně symetrickém zapojení odpovídá koncepci dual mono, pracuje ve třídě AB a do osmiohmových soustav dokáže trvale dodávat výstupní výkon až 2× 150 W, což stále představuje solidní výkonovou rezervu i pro reprosoustavy s nižší citlivostí. Zesilovač je stabilní i se zátěží dva ohmy, kdy výkon v každém kanále vzroste až na 500 W. Činitel tlumení větší než 500 předjímá velmi dobrou kontrolu basů. Obvody předzesilovače disponují v každém kanále samostatnými deskami plošných spojů, uspořádanými u zadního panelu v patrech nad sebou, aby byla vzdálenost k přípojkám, jež přepínají relé, minimální: každý z „tišťáků“ je osazený dvěma zapouzdřenými (diskrétně osazenými) firemními moduly FLS CFA15, pracujími ve třídě A. Tónové korekce ve výbavě nehledejme, puristické konstrukci se vymyká pouze sluchátkový zesilovač.

Konektivita na míru
Velký kovový multifunkční knoflík na čelním panelu slouží především elektronické regulaci hlasitosti (od −90 do +10 dB, s krokem 0,5 dB), jež pracuje na platformě atenuátoru. Všechny potřebné informace zobrazuje OLED displej do dvou řádků. Jedinou přípojkou je sluchátkový výstup pro 6,35mm jack. Pro ovládání FLS 9 je vyhrazeno šest miniaturních tlačítek v mělkých „miskovitých“ zahloubeních, uspořádaných nad základnou do jedné linie, jež slouží jako vypínač (zapnutý stav indikuje centrální modrá kontrolka), k volbě vstupů (u každého lze měnit zisk a fázi, případně vstup ještě personifikovat), krátkodobému umlčení zesilovače i deaktivaci výstupních terminálů při sluchátkovém poslechu. Pohodlnější ovládání zprostředkuje přibalená „dálka“ v hliníkovém těle. Zadní panel soustřeďuje většinu přípojek: pět vstupů (dva symetrické, tři nesymetrické), tři výstupy (symetrický, dva nesymetrické včetně výstupu pro monitorovací smyčku rekordéru). Rozšíření konektivity podle vlastních preferencí umožňují dva sloty pro firemní „boardy“, defaultně zaslepené v levé části panelu krytkami: nabízejí se hlavně deska s korekčním MM/MC předzesilovačem pro gramofony a D/A převodník s asynchronním portem USB, jenž zvládá signály PCM do 768 kHz/32 bitů a jednobitové streamy DSD až do DSD256 (každá z desek stojí 9 990 Kč). Na webu italská značka avizuje poslední z desek rozšířenou o funkci streameru, ale přesný termín uvedení na trh zatím není známý. Mezi přípojkami vzadu převažují pozlacené konektorové zdířky v provedení s dlouhými krčky pro robustnější konektory cinch, stejnou povrchovou úpravu mají samozřejmě i piny zásuvek pro konektory XLR. Kromě dvou párů výstupních terminálů zbývá zmínit už jen systémovou sběrnici pro ovládací stejnosměrné napětí 12 V (Trigger) a třípólovou zásuvku pro napájecí kabel ve společnosti kolébkového síťového vypínače.

Na čem se testovalo
Test se uskutečnil v Ostravě v poslechové místnosti společnosti Tykon. Zesilovač doplnily soustavy Falcon Reference, D/A převodník EMM Labs DV2, CD přehrávač Electrocompaniet EMC 1 MK V v roli transportu a zapomenout nesmíme ani na síťovou jednotku Shunyata Research Everest 8000. Vše propojila kabeláž značky Acrolink. Jako testovací jsem vybral skladby z hybridního SACD Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri/Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019), CD Jack DeJohnette, Larry Grenadier, John Medeski, John Scofield: Hudson (Motéma Music, 2017), Stravinsky: Le Sacre du Printemps, L’oiseau de feu/The Cleveland Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, dir. Pierre Boulez (Deutsche Grammophon, 1993), Tredici Bacci: La Fine del Futuro (NNA Tapes, 2019) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho
Audia Flight FLS 9 potěší živým projevem, reprodukce libovolného hudebního žánru se zhostí s lehkostí, která jde na vrub vysoké rychlosti přeběhu. Čistý dynamický zvuk staví na výborně kontrolovaných basech, byť z maximalistického poslechu hlavně tady najdeme ve srovnání s top modelem FLS 10 nepatrné rezervy, na druhou stranu cenový rozdíl 90 000 Kč mezi oběma komponenty hovoří výmluvně. Pásmo středních kmitočtů je čitelné do nejmenších detailů, průzračné výšky mají otevřený charakter. Kvitovat musíme širokou hudební scénu s přesnou lokalizací jednotlivých nástrojů, která má i potřebnou hloubku. I přesto, že nabídka integrovaných zesilovačů kolem 150 000 Kč je hodně široká, přemožitele bude FLS 9 hledat velmi obtížně.

AUDIA FLIGHT FLS 9: 159 990 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑