Audio

Publikováno 1. března 2024 | Michal Zetek

0

Vintage moderna

Společnost JBL evidentně myslela na milovníky ušlechtilého designu s retro nádechem a zároveň vyznavače kvalitního zvuku, když na sklonku roku uvedla na trh trojici krásných reprosystémů řady Authentics. Svým vzhledem připomenou pamětníkům zlatou hifi éru 70. let minulého století, ale technologicky jde o veskrze současné stroje, jež s okolím komunikují prostřednicím wifi a Bluetooth.
Znabídky série Authentics si může vybírat každý podle finančních možností či nároků na technické parametry. Nejmenší model 200 (7 990 Kč) využívá systém 2.0, nabízí 90wattový výkon a se svými kompaktními rozměry a hmotností (26,6 × 17,2 × 16,7 cm, 3,1 kg) zapadne i do skromněji dimenzovaných poslechových prostor. Prostřední JBL 300 (10 990 Kč) také sází na 2.0 zvukový systém, výkon je o 10 wattů silnější a logicky je i hřmotnější (34,2 × 19,6 × 18 cm, 4,9 kg). Na největšího sourozence se podíváme podrobněji.

Vzpomínka na krásné staré stroje
Tento osobitý designový kousek se podle našeho názoru bude určitě dobře vyjímat v tradičně zařízených pokojích a pracovnách, ale v moderním prostoru může naopak vytvořit zajímavý kontrapunkt. Ikonickými prvky jsou pochopitelně nepřehlédnutelná čelní mřížka Quadrex, chránící reproduktory, a kožený plášť přístroje. Punc exkluzivity dodává přístroji i hliníkový rámeček ve zlatavém provedení. Na horním panelu uprostřed nalezneme ostrůvek s ovladači: vlevo je multifunkční knoflík, který stiskem spouští či zastavuje reprodukci, respektive skáče vpřed či vzad v playlistu, ale zvládá i upravovat hlasitost. Vedle něj je párovací tlačítko Bluetooth a vpravo dvojice točítek, s jejichž pomocí lze nastavit požadovanou úroveň basů a výšek. K tomu asi máme jednu z mála výtek – nastavování avizuje pouze sluchová kontrola a pohyb světla kruhové LEDky – je to tedy spíše efektní nežli uživatelsky přívětivá funkce, nicméně úpravy spodních i horních partií akustického pásma jsou zřetelné a určitě stojí za to pokusit se „nakroutit si“ jejich optimální úroveň. Nedosti na tom, v aplikaci, o které ještě bude řeč, najdeme ekvalizér – ten nám s tím případně pomůže. Na zádi nalezneme vypínač mikrofonu, dva bassreflexové výfuky a v mělkém vybrání kromě síťové zdířky i tři konektory: ethernet, audio vstup a USB-C (ten pohříchu funguje coby potenciální digitální vstup pouze u modelů prodávaných v USA). Od podložky systém oddělují dvě plastové lišty s gumovými výstupky, jež účinně eliminují případné nežádoucí pohyby a zajišťují přístroji stabilitu. Lze předpokládat, že s přístrojem nebudete manipulovat příliš často, přesto by se při jeho hmotnosti docela hodilo mít ho za co popadnout (madla po stranách, decentní vybrání na zadním panelu…), ale to jen aby řeč nestála. Ekology jistě potěší informace, že výrobce dbá na udržitelný rozvoj a používá takřka výhradně recyklované materiály.

Propojujeme
Při primárním zapojování i následné obsluze návod doporučuje nainstalovat si do spolupracujícího mobilu či tabletu aplikaci JBL One. Přes Bluetooth je vše spárováno raz dva, s připojováním via wifi je to poněkud komplikovanější, ale pro tyto případy máme k dispozici ethernetovou zdířku. Samozřejmě – tuto operaci provádíme zpravidla jednou, takže o nějakém fatálním problému nelze hovořit. Kromě běžných úkonů pak aplikace umí zprostředkovat přístup k oblíbeným streamovacím službám (Spotify, Tidal…). AirPlay už slouží nejenom majitelům applovských aparátů, ale pro přímější cestu k oblíbeným streamům lze využít i Alexa Multi-Room Music, Chromecast či Spotify Connect. A JBL Authentics je natolik inteligentní, že dokáže komunikovat se dvěma hlasovými asistenty najednou (Google a Alexa). A zvládá i hands-free.
Reprosestavu tvoří tři palcové tweetery, tři středobasové měniče (1,75″/4,5 cm) a woofer (6,5″/16,5 cm) směřující dolů pod systém a dohromady jsou schopny nabídnout impozantní výkon 270 wattů. Tak bychom si mohli už konečně něco pustit, co říkáte?. Ale pozor! Pokud se (a podle všeho oprávněně) můžeme domnívat, že JBL Authentics zaujme svým designem na první pohled, první poslech má ambice vyrazit nepřipravenému posluchači rovnou dech – tak mohutnými, ale zároveň neagresivními a přesnými basy se v této kategorii může chlubit málokterý systém. Žádné bláto, distribuce brambor do sklepa, požár v železářství – naprosto perfektní podpora středního pásma a skvěle vyklenutých, jasných výšek. Basy vnímáte doslova fyzicky, ale nemáte pocit, že na sebe hodlají strhnout pozornost za každou cenu a chovat se jak slon v porcelánu. Naopak – svou rozvahou nechávají vyniknout jemným detailům, filigránským aspektům komplikovanějších skladeb, ale pokud si to žánr žádá, umí se do toho pěkně opřít. Musíme ale zdůraznit, že i ve chvíli, kdy na vás sousedé volají policii za rušení denního či nočního klidu, nemá Volume na maximum negativní vliv na kvalitu hudby – žádné šumy, ruchy, distorze. Co by to bylo za moderní stroj, kdyby oslyšel diktát doby a nenabídl podporu Dolby Atmos. Pak si skladbu Time z pinkfloydovské Odvrácené strany vychutnáte v plné parádě. A co V stínu kapradiny naší oblíbené Jany Kratochvílové? Schválně jsme snížili hlasitost a zkoumali, zdali se nám při tišším poslechu než obvykle někam nezatoulají ty nejjemnější tóny Pavlíčkovy kytary – nestalo se.
Při bližším prozkoumání kovového rámu kolem čelní stěny na něm objevíme nápis, který nám nenápadně připomene, že společnost JBL je tu s námi již od roku 1946. Pokud bude produkovat tak esteticky vytříbené kousky (tedy alespoň pro někoho), jež navíc umí krásně hrát, nezbývá než jí za to v duchu poděkovat a popřát, aby její konstruktéři a designéři měli do budoucna dostatek invence a nebáli se tak umně kombinovat historii s moderními technologiemi.

JBL AUTHENTICS 500: 15 490 Kč
Rivalové: Sonos Era 300 (S&V 5/23, 9 990 Kč); Bowers & Wilkins Zeppelin (S&V 4/22, 14 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑