Audio

Publikováno 4. března 2024 | Václav Pavel

0

Křišťálový vrch

Když pánové Sidney Harman a Bernard Kardon před sedmdesáti lety zakládali v americkém městě Westbury společně firmu, s jejím názvem si jak vidno příliš hlavu nelámali. O to více se soustředili na kvalitu svých produktů a my můžeme konstatovat, že se k dílu mají i jejich následovníci, kteří dbají o dobré jméno přístrojů s logem H/K i v současnosti. K 70. narozeninám firma pro své příznivce připravila několik překvapení. Jedním z nich je nepřehlédnutelný a také nepřeslechnutelný reprosystém.
Aura Studio 4 navazuje na ikonické systémy z firemního portfolia, ale nenechává nikoho na pochybách, že drží krok s aktuálními technologiemi. A právě synergie nezaměnitelného designu a ušlechtilého zvuku je hlavní devízou testovaného modelu. Systém s výrazným futuristickým designem nejspíš lépe zapadne do moderněji zařízených poslechových prostor, ale na druhou stranu těm tradičním může dodat šmrnc a vytvářet v nich nečekaný kontrapunkt. A v případě potřeby může posloužit i jako důležitá rekvizita loutkového divadla, které má na programu pohádku O křišťálovém vrchu.

Barevná hudba dle libosti
Společnost H/K dbá na moderní trendy a snaží se své produkty vyrábět z šetrných materiálů k přírodě i budoucnosti. Model Aura je sestaven převážně z recyklovaných plastů a hliníku, což je určitě chvályhodné. Dominantním prvkem je průhledný kopulovitý zvon z kouřového plastu, který spočívá na soklu potaženém syntetickou tkaninou. V jeho útrobách nalezneme šestici 40mm širokopásmových měničů a basový woofer (130mm) vyzařující svou energii pod přístroj. Od podložky jej odděluje trojice nožek s pogumovanými patkami, které spolehlivě zajišťují jeho stabilitu. Díky zvolenému řešení se zvuk šíří příhodně do všech stran pod úhlem 360°. Do kopule konstruktéři umístili 324 „krystalů“, které reagují na reprodukovanou hudbu a umějí se rozzářit v pěti barevných módech s poněkud enigmatickými názvy (Polar Light, Galaxy, Rainy Night, Cloud, Fireplace). Přátelé romantiky a neškodné esoteriky si jistě přijdou na své… Světelné efekty pochopitelně nemusí vyhovovat každému – pokud by iluminace synchronizovaná s hudbou snad měla někomu vadit, žádný problém – úroveň lze ve třech krocích upravovat (30 – 70 – 100 %), případně se dá zcela vypnout stiskem příslušného tlačítka. To a další ovladače (On/Off, párování BT, Volume, Volba světelného módu) nalezneme na prstenci oddělujícího kopuli od podstavy, stejně tak zdířku pro napájecí kabel a linkový vstup, ale na opačné straně.
Systém umožňuje vícebodové připojení, takže s ním mohou komunikovat paralelně dva spolupracující přehrávače, což lze jedině kvitovat. Aura Studio 4 není kompatibilní s žádnou aplikací – to může leckoho překvapit, ale obsluha je natolik jednoduchá, že to hravě zvládnete buď pomocí zmíněných ovladačů na přístroji, nebo prostřednictvím spřaženého smartphonu/tabletu. Párování s nimi proběhlo hladce a rychle.
A už první testovací skladby odhalily jednu docela překvapivou věc – ten křišťálový vrch je nejen pěkný na pohled, ale také docela slušně basuje, což u produktů této kategorie bývá občas kamenem úrazu. 5,2″/13,2cm woofer se věru činí a vyšším partiím akustického spektra dodává pocit kýžené jistoty, což by mohli ocenit i ti nejzpovykanější posluchači s proklatě chlupatýma ušima. Zvládá jak režim typu „Volume doprava“ bez vážnějších zádrhelů v podobě nežádoucího zkreslení, tak naopak i tišší reprodukci, kdy se snaží nezatajovat ani ty jemnější detaily. Reprosystém pochopitelně není určený k analytickému poslechu nejnáročnějších hudebních opusů – velmi dobře se osvědčí spíše příznivcům poprockové klasiky. Ostatně lze s úspěchem předpokládat, že metalisté, milovníci tradičního jazzu či skalní fanoušci operní tvorby Richarda Wagnera si do svého hudebního budoáru budou pořizovat úplně jiný hudbojem, i když vyloučit to samozřejmě nemůžeme. Zkrátka a dobře, líbilo se nám, jak si Harman/ Kardon poradil jak se sytým Cohenovým basbarytonem, stratosférickými výškami Jany Kratochvílové i komplikovanějším předivem utkaném skupinou Pink Floyd až na Odvrácené straně Měsíce, které nás nepřestává fascinovat ani po více než padesáti letech od svého vzniku (a zvláště k podobné muzice se ty barevné efekty docela hodí).

HARMAN/KARDON AURA STUDIO 4: 7 890 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑