Audio

Publikováno 5. ledna 2015 | Pavel Víšek

0

Studiová? Univerzální!

Novinka společnosti z více než půlmilionového Milwaukee na americkém Středozápadě naplňuje koncept funkcionalismu, který praví, že „forma následuje funkci“. Účelné totiž může být zároveň také elegantní. Mušle tentokrát konstruktéři obdařili netypickým tvarem písmene D, ale už při prvním nasazení zjistíme, že obklopují boltce uší lépe než převažující mušle oválné či kruhové. A kompaktnější rozměry přispívají k nižší hmotnosti sluchátek, jejichž mušle jsou vyrobené z tlakově odlévaného hliníku, na povrchu upraveného černým anodizováním. Přírodní barvu kovu odhalí u jediného provedení pouze sražené hrany mušlí a gravírované logo Koss na jejich vnější straně. Jinak však u sluchátek převažuje černá.

Pěna s pamětí
Hlavový most tvoří tvarovaný ocelový profil v čalouněném plastovém pouzdře, kde však na vnitřní straně, která je při poslechu v kontaktu s temenem, umělou kůži střídá prodyšnější bavlněná tkanina. Mušle uzavřené konstrukce jsou uchyceny dvoubodově v plastových, výškově polohovatelných vidlicích, jež s konci mostu spojují kloubové a nadto ještě sklopné mechanismy, takže sluchátka lze snadno složit do pevného čtvercového pouzdra na zip, vybaveného vnitřní kapsou na veškeré příslušenství. Sluchátka na hlavě výborně sedí, ale přítlak mostu je přiměřený a neunavuje ani při delším poslechu. Prostor mezi širokopásmovými dynamickými měniči o průměru 40 mm (jde o typ SLX40) a ušními bubínky pomáhají uzavřít náušníky z „líné“ pěny s paměťovým efektem, čalouněné jemnou umělou kůží. Před poškozením a pronikání nečistot chrání v mušlích měniče hustě perforovaný plast v kombinaci s průzvučnou tkaninou. Kabel o délce 1,4 m (je z větší části kroucený, takže se může natáhnout až na dvojnásobnou délku), zakončený na obou stranách přímými pozlacenými malými jacky (ø 3,5 mm), lze připojit do identických konektorových zdířek, které najdeme na levé i pravé straně (kanály rozlišují litery L a R na vnitřní straně hlavového mostu). Kromě zmíněného pouzdra příslušenství obsahuje ještě pozlacený adaptér na velkého jacka (ø 6,35 mm), který přijde vhod určitě nejenom profesionálům.

Hodně muziky na dlouho
U poměrně velkých sluchátek překvapí jejich nízká hmotnost (přesné číslo však v dokumentaci nenajdeme), ale přesto Pro4S působí robustně a omezené životnosti se není třeba obávat. To ale vůbec nic nemění na tradiční doživotní záruce, umožňující nechat opravit elektrické i mechanické závady po uplynutí standardní dvouleté záruky jen za paušální poplatek 50 Kč (ten platí pro registrovaná sluchátka Koss zakoupená v České republice, podrobnosti viz web dozivotnizaruka.cz). Přesto, že Pro4S komunikuje americká značka jako studiový model, jmenovitá impedance 35 ohmů sluchátka deleguje na univerzální, která snadno vybudí každý osobní přehrávač. Uváděný kmitočtový rozsah (10–35 000 Hz) přesahuje akustické pásmo na obou koncích: toleranční pásmo sice mezi technickými údaji chybí, ale u elektrodynamických sluchátek mladších generací nebývá široké. Koss Pro4S nabízejí atraktivní, transparentní a dynamický zvuk, který nepůsobí chladně analyticky, přesto však umožňuje detailní „čtení“ nahrávek. Pásmo středních kmitočtů je prokreslené do posledního detailu, basy jsou pevné i přesné a čisté výšky otevřené, že byste podle nich nehádali sluchátka uzavřené konstrukce. Oproti evropským značkám AKG a Sennheiser, jež mají v portfoliu rovněž studiové modely, možná nezní naprosto neutrálně, ale to může být pro mnohé potenciální kupce spíše plus.

KOSS PRO4S: 4 390 Kč
Rivalové: Sennheiser HD 280 Pro (4 280 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑